لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

دیدگاه | تعهد برای دفاع از اسرائیل باید فراتر از «گنبد آهنین» باشد


آرشیو
آرشیو

مایکل ماکوفسکی، رئیس و مدیر عامل «موسسه یهودی برای امنیت ملی آمریکا» و از مقامات پیشین پنتاگون، و ژنرال بازنشسته چارلز والد، معاون پیشین رئیس ستاد فرماندهی اروپایی ایالات متحده، در مقاله‌ای در نشریه هیل به اهمیت حمایت آمریکا از اسرائیل درباره خطراتی که امنیت این کشور را تهدید می‌کند، پرداخته‌اند.

نویسندگان این مقاله با اشاره به تأکید جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به تجهیز «گنبد آهنین» اسرائیل پس از نبرد اخیر غزه، و تأمین مهمات هدایت‌شونده یا هوشمند مورد نیاز این کشور موسوم به «پی‌جی‌ام»، که با استقبال برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه نیز مواجه شد، می‌گویند که ایالات متحده باید فراتر از این عمل کند.

در این مقاله آمده است که آمریکا باید برای مقابله با خطر بزرگ‌تری که اسرائیل را تهدید می‌کند، یعنی ایران هسته‌ای، و احتمال آغاز یک جنگ فراگیر برای جلوگیری از این رویداد، آماده باشد.

تلاش آقای بایدن برای احیای توافق هسته‌ای به ایران که نقایص زیادی نیز دارد، دست‌یابی این کشور به سلاح هسته‌ای را تسهیل می‌کند؛ رویدادی که اسرائیل مصمم است به هر قیمتی مانع آن‌ شود، و در نتیجه احتمال جنگی فراگیر میان اسرائیل، و نیروهای تحت حمایت ایران در منطقه افزایش می‌یابد.

این مقاله با تشریح سوابق درگیری‌های گذشته اسرائیل در غزه، که با توجه برتری نظامی این کشور در گذشته در زمانی کوتاهتر و با تلفات کمتری به پایان رسیده بود، هشدار داده است که با توجه به پیچیدگی‌های یک نبرد احتمالی گسترده، شرایط برای اسرائیل دشوارتر خواهد بود.

این جنگ احتمالی چند جبهه‌ای که ایران و گروه‌های تحت حمایتش در سوریه، لبنان، عراق، غزه، و احتمالا یمن را شامل می‌شود، چالشی برای توانایی‌های دفاعی اسرائیل به شمار می‌رود.

نویسندگان این مقاله می‌گویند که واشنگتن باید فرای تعهدات شفاهی فراحزبی درباره تجهیز گنبد آهنین عمل کند، و بمب‌های هدایت‌شونده یا هوشمند را برای جلوگیری از درگیری با ایران و گروه‌های نیابتی آن، و یا کاهش اثرات فاجعه‌بار این واقعه، در اختیار اسرائیل قرار دهد.

دولت ایالات متحده اخیرا فروش تعدادی از این بمب‌ها به مبلغ ۷۳۵ میلیون دلار به اسرائیل را تصویب کرد. این تجهیزات عمدتا شامل بمب‌های کالیبر کوچک و مهمات حمله مستقیم مشترک است، که بمب‌های هدایت‌نشده را به سلاح‌های دقیق تبدیل می‌کند. نیاز اسرائیل حتی پیش از آغاز درگیری اخیر غره، بیش از این میزان بود، و حالا پس از این نبرد، به تجهیزات دفاعی بیشتری نیاز دارد.

نویسندگان در ادامه این مقاله، روش‌های پیشنهادی خود را برای تأمین بودجه، تولید، و ارسال این تجهیزات به اسرائیل مطرح می‌کنند. آنها می‌گویند این امر در کاهش خطرات احتمالی وقوع درگیری‌های بزرگ‌تر در خاورمیانه نقش مهمی خواهد داشت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG