لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۷

دیدگاه | تاثیر خروج سریع آمریکا از افغانستان بر جسور شدن تروریست‌ها


فرودگاه کابل بعد از حمله تروریستی روز پنج‌شنبه ۴ شهریور - عکس خبری
فرودگاه کابل بعد از حمله تروریستی روز پنج‌شنبه ۴ شهریور - عکس خبری

یک ستون‌نویس محافظه‌کار واشنگتن پست می‌نویسد، اگرچه بسیاری خروج آمریکا از افغانستان را با خروج آمریکا از سایگون در سال ۱۹۷۵ مقایسه می‌کنند، اما بمب‌گذاری انتحاری روز پنج‌شنبه در فرودگاه کابل، نشان می‌دهد که وضعیت افغانستان به مراتب بدتر از تکرار رویداد سایگون در سال ۱۹۷۵ است، و آن را باید تکرار بیروت ۱۹۸۳ دانست. روز اول آبان ۱۳۶۲ (۲۳ اکتبر ۱۹۸۳) تروریست‌ها با منفجر کردن یک کامیون پر از مواد منفجره در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت، ۲۴۱ تن از پرسنل نظامی آمریکا را، که برای یک ماموریت صلح‌‌جویانه به آن کشور رفته بودند، کشتند.

مارک تیسن، ستون‌نویس برجسته روزنامه واشنگتن پست، روز جمعه ۵ شهریور در مقاله‌ای می‌نویسد تصمیم پرزیدنت ریگان به عقب‌نشینی از بیروت، عواقب مصیبت‌باری داشت. اسامه بن‌ لادن سعی کرد مشابه حمله به تفنگداران دریایی در بیروت را در بمب‌گذاری علیه سفارت‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا تقلید کند و بعد با حمله ۱۱ سپتامبر، پا را از آن هم فراتر گذاشت.

تیسن یادآور می‌شود که اسامه بن لادن سال‌ها بعد «شکست نیروهای آمریکا در بیروت» را به عنوان گواهی برای نرم بودن ایالات متحده دانست و گفت که اگر القاعده ضربه سختی بزند، می‌تواند ما را وادار به عقب‌نشینی کند. او اعلام کرد که آمریکا در سومالی نیز نومیدی، شکست، و ناکامی را از خود به جا گذاشت، و از افغانستان هم بدون هیچ دستاوردی خارج خواهد شد.

تیسن می‌نویسد حالا آقای بایدن پیش‌گویی اسامه بن لادن را عملی کرده است، البته با این تفاوت که برخلاف سایگون که آمریکا کشور را به دشمن سپرد، حالا مثل بیروت، زیر آتش از افغانستان بیرون آمده است. او می‌گوید همان‌گونه که حمله تروریستی بیروت الهام‌بخش دشمنان آمریکا برای حمله روز ۱۱ سپتامبر شد، خروج آمریکا از افغانستان نیز پیامی از ضعف به همراه خواهد داشت؛ پیامی که تروریست‌های سراسر جهان بدون شک آن را درک خواهند کرد.

تیسن در این مقاله که روز جمعه، یعنی سه روز قبل از تکمیل خروج کامل آمریکا از افغانستان چاپ شده است، پیشنهاد قدرت‌نمایی بی‌درنگ آمریکا به جای خروج سریع آن از افغانستان را مطرح می‌کند و می‌گوید ایالات متحده باید عاملان حمله به نیروهای خود‌ را به سرعت مجازات کند و این کار با عقب‌نشینی امکان ندارد.

تیسن می‌نویسد اگر معلوم شود که برخی از زندانیان القاعده و داعش که بعد از خروج آمریکا از پایگاه هوایی بگرام آزاد شدند در حمله روز پنج‌شنبه به فرودگاه دست داشتند، این امر گواهی بر شکست برنامه عقب‌نشینی آقای بایدن خواهد بود.

ستون‌نویس محافظه‌کار روزنامه واشنگتن پست می‌نویسد اگر بایدن نتواند پاسخی قاطع به این حمله بدهد و سه‌شنبه آینده مطابق برنامه عقب‌نشینی کند، به دشمنان ما را برای اجرای حملاتی به مراتب مرگبارتر، جسارت خواهد داد و اشتباه‌هایی را که آمریکا چهار دهه گذشته در بیروت مرتکب شد، تکرار می‌کند. درس بیروت این بود که ضعف، تحریک کننده است و تروریسم بیشتر را به همراه دارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن، الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG