لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

دیدگاه | احمد مسعود، افغانستانی تسلیم‌ناپذیر دره پنجشیر


احمد مسعود، فرزند احمد شاه مسعود (عکس آرشیوی)
احمد مسعود، فرزند احمد شاه مسعود (عکس آرشیوی)

یک اندیشمند برجسته فرانسوی بر اساس گفتگوی خود با احمد مسعود، گزارش رسانه‌های غربی درباره احتمال آمادگی او برای سازش با طالبان را رد می‌کند، ولی می‌نویسد آقای مسعود برای گفتگو و پذیرش صلحی عادلانه که تضمین‌کننده حقوق و آزادی‌های مردم افغانستان باشد، آماده است. له‌وی می‌افزاید مسعود به کمک فرانسه امیدوار است و در اتحاد احمد مسعود با امرالله صالح، که هنوز از مشروعیت قانونی در افغانستان برخوردار است، تردیدی نیست.

برنار-هانری له‌وی، فیلسوف و صاحب نظر فرانسوی، در مقاله‌ای که سه‌شنبه ۲ شهریور در وال استریت جورنال منتشر کرده، می‌نویسد احمد مسعود روز شنبه ۳۰ مرداد در گفتگویی تلفنی از پنجشیر، با صدایی رسا هر چند اندکی خش‌دار، در پاسخ به پرسش او درباره «شایعاتی که در اروپا و آمریکا در باره آمادگی او برای رها کردن مبارزه» به گوش می‌رسد، گفت: «تبلیغات است.» مسعود به برنار-هانری له‌وی گفت: «موضوع دست کشیدن از جنگ در میان نیست. مقاومت ما این جا در پنجشیر تازه شروع شده است.»

برنار-هانری له‌وی، روشنفکر و فیلسوف فرانسوی - عکس آرشیوی
برنار-هانری له‌وی، روشنفکر و فیلسوف فرانسوی - عکس آرشیوی

مسعود همچنین با رد اظهارات سراج‌الدین حقانی، یکی از رهبران طالبان، که گفته بود او در حال «عقب‌نشینی» است، افزود: «این هم اطلاع غلط است. ما هرگز صلح تحمیلی نمی‌پذیریم و تا رسیدن به عدالت و آزادی، مقاومت خواهیم کرد. من پسر احمد شاه مسعنود هستم. ترس در قاموس من جایی ندارد.» آقای له‌وی یادآور می‌شود که احمد مسعود مصمم است راه پدرش را ادامه دهد.

له‌وی در وال استریت جورنال می‌نویسد اخیرا شایعه‌هایی در باره اینکه احمد مسعود در حال گفتگو با طالبان است، پخش شده که حقیقت دارد. مسعود به له‌وی گفته است پدرش هم همیشه با دشمنان در حال گفتگو بود، هر چند تاکید کرد: «در قلب من و فرماندهان من بحث تسلیم وجود ندارد ... ولی مثل هر انسان دیگری، صلح را ترجیح می‌دهیم.»

مسعود به له‌وی گفته است: «اگر طالبان مایل باشند مشکلات اصلی افغانستان را حل کنند و نظامی عادلانه به وجود بیاورند که تضمین حقوق و آزاد‌ی‌های همه شهروندان باشد، این شرایط برای من قابل قبول است و ما در افغانستان صلح‌آمیز زندگی خواهیم کرد... اما، هرگز به خاطر ثبات، صلح تحمیلی را قبول نخواهیم کرد. برای ما آزادی و حقوق، بیشتر از زندگی در زندانی با ثبات، اهمیت دارند.»

له‌وی می‌نویسد، احمد مسعود گروه طالبان را ترسناک می‌داند و می‌افزاید آنها به زرادخانه‌های پر از سلاح‌های آمریکا دست یافته‌اند.

مسعود به له‌وی می‌گوید: «اشتباه تاریخی آنهایی را که یک هفته پیش از سقوط کابل از آنها اسلحه درخواست کردم، هرگز فراموش نخواهم کرد.»

مسعود می‌گوید سلاح‌های آمریکایی، و توپ‌ها، هلیکوپترها، تانک‌هایی که آمریکا به افغانستان تحویل داده بود، از او دریغ شد و حالا در دست طالبان است. با این حال او می‌افزاید: «کوه‌های پنجشیر سنت قدیمی مقاومت پشت سر دارند، و طالبان پیش از ۲۰۰۱ و قبل از آنها، شوروی‌ها، هیچکدام نتوانستند به پناه‌گاه ما نفوذ کنند. فکر می‌کنم امروز هم چنین باشد.»

مسعود به له‌وی می‌گوید که هزاران افغانستانی به فراخوان او پاسخ داده‌اند و فعالان سیاسی، روشنفکران، سیاستمداران، و نیروهای امنیت ملی افغانستان در میان آنها هستند.

له‌وی می‌نویسد سرنوشت احمد مسعود مطمئن نیست و روز دوشنبه نتوانسته است با او تماس بگیرد. او با استناد به اخبار، می‌افزاید ماه ها است واحدهای طالبان در حال انتقال به دهانه کوه‌های پنجشیر هستند، و شایع است که چند ساعت قبل از حمله، به او اولتیماتوم داده‌اند.

له‌وی نتیجه می‌گیرد: «پیام احمد مسعود به جهانیان، اراده و امید است، و از جمله امیدوار است که از رئیس جمهوری جوان فرانسه امانوئل ماکرون کمک بگیرد.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن، الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG