لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۰

دیدگاه | شش گام راهبردی بایدن در بازگشت به توافق هسته ای ایران 


.وزارت خارجه آمریکا دعوت نماینده عالی اتحادیه اروپا را برای شرکت در نشست نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران، جهت بحث درباره حرکت در یک مسیر دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای ایران، پذیرفته است

اریک مَندل، مدیر شبکه اطلاعات سیاسی خاورمیانه، در یادداشتی در نشریه «هیل» نوشته است برای بازگشت آمریکا و ایران به برجام لازم است شرایط طوری تنظیم شود که به نظر برسد ایران محکم در برابر آمریکا ایستاده است و دولت بایدن ادعا کند به توافقی تازه و در ظاهر بهبود یافته رسیده است که نواقص توافق اصلی را ندارد.

مَندل می گوید پرزیدنت بایدن در شش گام می تواند و احتمالا تلاش خواهد کرد آمریکایی های مردد را مجاب کند:

نخست، مشورت با اسرائیل برای نمایش اهمیت منافع متحدان؛ کاری که دولت اوباما نکرد.

دوم، پشت سر گذاشتن فراز و نشیب های ماه ها مذاکره با ایران.

سوم، انجام تغییرات مصنوعی که ایران با آن ها موافقت کند و بتوان آن ها را به عنوان بهبود چشمگیر توافق به آمریکا و متحدان ارائه کرد.

چهارم، جلب حمایت دموکرات های طرفدار اسرائیل برای دفاع از طرح تازه و بهبود یافته.

پنجم، همراه کردن رسانه های جریان اصلی در اعلان خوبی های توافق جدید.

ششم، همکاری با رسانه ها و متحدان در سنا در تبلیغ این ادعا که هر مخالف این توافق یک جنگ طلب است.

در این صورت، مردم آمریکا چطور می توانند به طور مستقل حمایت ها از توافق را قانع کننده ببینند؟

اگر بندهای موسوم به غروب در برجام به ایران اجازه دهد طی ۱۰ سال غنی سازی با ابعاد صنعتی داشته باشد، یعنی در برجام «جدید» تغییر چشمگیری رخ نداده است. اگر همچنان بازرسی از مراکز نظامی محل آزمایش های اتمی امکان پذیر نباشد، خطر کماکان باقی است. تردید ما زمانی بیشتر خواهد شد که بازرسان امکان دسترسی هفت روز هفته، ۲۴ ساعت شبانه روز، به سایت های هسته ای اعلام شده و اعلام نشده را نداشته باشند و اگر تمام بازرسی ها طی ۱۰ سال متوقف شود.

اگر دولت بایدن صادقانه به دنبال توافقی تازه است بهتر است با خود خامنه ای و چهره های در ظاهر تندروتر مذاکره کند. دولت اوباما ادعا می کرد با میانه روها مذاکره می کند ولی مذاکرات در ۲۰۱۲ با تندروها آغاز شد.

میانه روها و تندروها همه از سوی شورای نگهبان دست چین می شوند و در خدمت خامنه ای هستند. دیپلمات های غربی نباید خود را فریب دهند که رئیس جمهور بعدی در برابر خامنه ای و قدرت ولی فقیه استقلال عمل دارد.

ایران خواهان بازگشت به برجام است و تا زمانی که محتوای توافق اصلی برقرار باشد تغییرات مصنوعی را می پذیرد. تخفیف تحریم ها کنترل رژیم بر قدرت را تقویت می کند و به جمهوری اسلامی امکان ادامه سرکوب مردم ایران را خواهد داد. ساخت موشک ها ادامه پیدا می کند و حضور ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن با میلیاردها دلار ناشی از لغو تحریم ها و تجارت محکم تر خواهد شد. چنین وضعیتی امکان یک جنگ دیگر در خاورمیانه را افزایش می دهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | یادداشت افسر پیشین سی آی ای: مخالفت‌های قدیمی با توافق هسته ای ایران دوباره از سر گرفته می‌شود

XS
SM
MD
LG