لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

دیدگاه | سرمقاله وال استریت جورنال: جو بایدن در عراق آزموده می‌شود


در حمله موشکی دوشنبه ۲۷ بهمن به نزدیکی فرودگاه اربیل در عراق یک غیرنظامی کشته و پنج غیرنظامی دیگر زخمی شدند. یک نظامی آمریکایی هم مجروح شده است.
در حمله موشکی دوشنبه ۲۷ بهمن به نزدیکی فرودگاه اربیل در عراق یک غیرنظامی کشته و پنج غیرنظامی دیگر زخمی شدند. یک نظامی آمریکایی هم مجروح شده است.

هیات تحریریه وال استریت جورنال در سرمقاله‌ای نوشته است جهان نظاره‌گر نحوه پاسخ دادن بایدن به حمله به نیروهای آمریکا در عراق است.

وال استریت جورنال می گوید جو بایدن گفته است ریاست جمهوری او دوره سوم پرزیدنت باراک اوباما نخواهد بود و او فرصت های بسیاری برای اثبات آن خواهد داشت. تازه ترین فرصت پس از حمله موشکی علیه ائتلاف به رهبری آمریکا در اربیل در عراق پدید آمده است.

دشمنان آمریکا به خصوص در تهران نظاره گر هستند.

تحقیقات در جریان است، اما دشوار بتوان باور کرد یک گروه شبه نظامی شیعه متحد ایران پشت این حمله نباشد. گروه «سرایا اولیاء الدم» (گردان های اولیای دم) مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. مقام های آمریکا و عراق می گویند گروه های کوچک این چنینی با سازمان های شناخته شده تر وابسته به ایران مانند «کتائب حزب الله» در ارتباط هستند.

بنا بر گزارش ها، «اولیاء الدم» پس از رخداد اخیر وعده خشونت های بیشتری را داده است.

گروه های نیابتی ایران در عراق در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ علیه نیروهای آمریکا و متحدانش دست به چند حمله موشکی زدند. هدف آن ها بیرون راندن حدود ۲۵۰۰ نیروی آمریکایی است که به ارتش عراق یاری می رسانند، برای مقابله با بازگشت داعش به آن ها اطلاعات ارائه می دهند، و نفوذ مخرب ایران در عراق را محدود می کنند. حمله تلافی جویانه این اقدامات خصمانه را پایان نمی دهد، اما اقدام تلافی جویانه درست می تواند قابلیت شبه نظامیان را برای حمله کاهش دهد. بی عملی حملات گستاخانه بیشتری را به همراه خواهد آورد.

نیازی نیست جو بایدن تنش را به سطح زمان دستور دونالد ترامپ به حمله تلافی جویانه و کشتن قاسم سلیمانی در ژانویه ۲۰۲۰ برساند. اما خوب است به تهران یادآوری کند که او باراک اوباما نیست و ایالات متحده می تواند اقداماتی انجام دهد.

*برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | تحلیلگر ارشد در «شورای ملی ایرانیان آمریکا»: تیم بایدن برای افزودن به توافق هسته ای، باید ایران را درک کند

XS
SM
MD
LG