لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

دیدگاه | یادداشت مشترک رهبران آمریکا، هند،‌استرالیا و ژاپن: ما به یک منطقه هند و اقیانوس آرام آزاد، امن و مرفه متعهد هستیم


پرزیدنت بایدن در یک جلسه مجازی با رهبران هند، استرالیا و ژاپن صحبت می کند. ۱۲ مارس ۲۰۲۱
پرزیدنت بایدن در یک جلسه مجازی با رهبران هند، استرالیا و ژاپن صحبت می کند. ۱۲ مارس ۲۰۲۱

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، اسکات موریسن، نخست وزیر استرالیا، و یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن، در یادداشت مشترکی در روزنامه «واشنگتن پست»، با یادآوری واکنش هماهنگ چهار کشور به سونامی سواحل اندونزی در دسامبر ۲۰۰۴ که منجر به آوارگی میلیون ها نفر و مرگ صدها هزار نفر شد، نوشته اند این همکاری موسوم به «کُواد» یا «چهارگانه» در سال ۲۰۰۷ به یک دیالوگ دیپلماتیک تبدیل شد و در سال ۲۰۱۷ دوباره تولد یافت.

بایدن، مودی، موریسن و سوگا می گویند از زمان آن سونامی، تغییرات اقلیمی مخاطره آمیزتر شده، تکنولوژی های نوین زندگی روزمره ما را دگرگون کرده، جغرافیای سیاسی پیچیده تر شده و همه گیری ویروس کرونا جهان را ویران کرده است. ما تلاش فراوانی به خرج می دهیم که منطقه هند و اقیانوس آرام قابل دسترسی و پویا باشد، قانون بین الملل و اصول محوری مانند آزادی دریانوردی و حل مسالمت آمیز مشاجرات بر آن حکمفرما باشد و تمام کشورها بتوانند به دور از تهدید و اجبار انتخاب های سیاسی خود را انجام دهند.

برای نخستین بار در تاریخ «چهارگانه»، ما رهبران روز جمعه گردهم آمدیم تا همکاری های مهمی را در عالی ترین سطح به پیش ببریم. ما برای تقویت «موافقتنامه پاریس» و بهبود اقدامات مرتبط با تغییرات اقلیمی در همه کشورها همکاری خواهیم کرد.

ما به اتفاق عهد کردیم تولید واکسن های ایمن، قابل دسترسی و موثر در هند را توسعه و سرعت دهیم. در هر مرحله اطمینان حاصل می کنیم که واکسن ها تا سال ۲۰۲۲ در سراسر منطقه ارائه شود و با سازمان های بین المللی مانند «سازمان بهداشت جهانی» و «تاسیسات کووکس» در این باره همکاری خواهیم کرد. «کار گروه تخصصی واکسن چهارگانه»، متشکل از رهبران علمی از استرالیا، هند، ژاپن و ایالات متحده، با در نظر گرفتن نیازهای فوری منطقه واکسن ها را مدیریت خواهد کرد. رهبران چهار کشور یک بار دیگر پیش از پایان سال ۲۰۲۱ به صورت مجازی گردهم خواهند آمد. وعده ای که ما امروز می دهیم باید فردا به یک هند و اقیانوس آرام سالم تر و مرفه تر بدل شود.

ما می دانیم که نمی توانیم بدون هماهنگی و همکاری موفق شویم. ما شراکت مان را در جنوب شرقی آسیا در «آسه آن» تجدید و تقویت خواهیم کرد. بنیان های ما در دموکراسی و تعهدمان به تعامل ما را متحد می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | آزمایشگاه‌های بی‌مبالات چین جهان را به خطر انداخته است

XS
SM
MD
LG