لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۴

رویترز: در آستانه نشست اوپک، ایران خواستار کاهش تولید نفت عربستان به ۹ و نیم میلیون بشکه در روز شد


در آستانه برگزاری نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، تقابل ایران و عراق با عربستان سعودی چشم‌انداز موفقیت نشست روز چهارشنبه (۱۰ آذرماه) این سازمان در رسیدن به توافق بر تثبیت سقف تولید نفت با هدف تقویت قیمت‌ها را همچنان تیره نگاه داشته است.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه، با ذکر این مقدمه، از قول یک منبع آگاه نوشت که نشست کارشناسی روز دوشنبه در وین برای پر کردن شکاف میان سه تولیدکننده بزرگ آن سازمان – عربستان، ایران و عراق – بر سر سازوکار تثبیت سطح تولید اعضا، به نتیجه نرسید.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در بدو ورود به وین براس شرکت در نشست رسمی اوپک در روز چهارشنبه، به خبرنگاران گفت «ما سطح تولید را همان جایی که در الجزایر تصمیم گرفتیم نگه خواهیم داشت.»

به نوشته رویترز، این گفته آقای زنگنه نشان دهنده این است که تهران همچنان حاضر به کاهش سهمیه تولید خود در اوپک نیست. ایران می‌گوید ابتدا باید به سطح تولید پیش از تحریم‌ها برسد، سپس سطح تولید را تثبیت خواهد کرد.

این خبرگزاری به نقل از منابع آگاه در اوپک نوشت، ریاض اخیرا پیشنهاد داده است ۵۰۰ هزار بشکه در روز از تولید خود را کم کند و در مقابل از ایران خواسته است سقف تولید خود را در حدود ۳ میلیون ۸۰۰ هزار بشکه متوقف کند.

هرچند این رقم اندکی بیش از سقف تولید کنونی ایران است، اما مقام‌های نفتی ایران اشاره کرده‌اند که قصد دارند ابتدا به سطح پیش از تحریم‌ها، یعنی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برسند، و سپس اقدام به ثبیت آن کنند.

در این میان، عراق نیز که برای محدود کردن میزان تولید نفت خود تحت فشار بوده‌اند، می‌گوید که برای مبارزه با پیکارجویان افراطی گروه داعش نیاز به پول دارد و از این رو درآمدهای حاصل از فروش نفت برای بغداد حیاتی است.

ایران و عراق در مجموع بیش از ۸ میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کنند که اندکی کمتر از میزان تولید عربستان سعودی است که ۱۰ میلیون و پانصد هزار بشکه در روز گزارش شده است.

یک منبع آگاه در اوپک به رویترز گفته است که تهران به این سازمان گفته است ریاض باید سطح تولید روزانه نفت خود را تا ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش دهد.

اعضای اوپک در ماه سپتامبر توافق کردند برای تقویت قیمت‌های فروش نفت، که از میانه سال ۲۰۱۴ به این سو تقریبا نصف شده است، سقف تولید را از ۳۳ میلیون و ۶۴۰ هزار بشکه، به ۳۲ و نیم تا ۳۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

با این حال، اعضا تصمیم گرفتند که سه کشور ایران، لیبی و نیجریه را – که درگیری جنگ یا نآرامی یا تحریم بوده‌اند – از کاهش تولید معاف شوند؛ پیشنهادی که به نظر می‌رسید یک پیروزی برای تهران باشد.

نشست رسمی وزیران نفت کشورهای عضو اوپک قرار است روز چهارشنبه ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر ۱۳۹۵) در مقر این سازمان در شهر وین پایتخت اتریش برگزار شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG