لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

زنگنه پس از دیدار با دبیرکل اوپک: احتمال توافق برای تثبیت تولید «بسیار زیاد» است


بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران - آرشیو
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران - آرشیو

وزیر نفت ایران در پی دیدار با دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، از «احتمال زیاد» توافق اعضای این سازمان بر سر تثبیت تولید نفت خبر داد.

بیژن زنگنه روز شنبه ۲۹ آبان دیدار با محمد سانوسی بارکیندو را مثبت ارزیابی کرد و گفت، اعضای اوپک به احتمال زیاد در نشست دهم آذر ماه در وین به توافق می‌رسند.

اعضای اوپک، به همراه روسیه، در تلاش هستند برای اجرای یک طرح توقف افزایش تولید به توافق برسند. وزیر نفت ایران در این باره گفت که سخنان دبیرکل اوپک در این باره پس مذاکراتی که با کشورهای مختلف تولید کننده نفت داشته، دلگرم کننده بوده است.

به گفته او، اعضای اوپک اعضای اوپک قیمت ۵۵ تا ۶۰ دلار را برای هر بشکه نفت هدف‎گذاری کرده‌اند.

نشست الجزایر که اوایل مهر ماه برگزار شد، موافقت اعضای اوپک را با اجرای طرح موسوم به «فریز نفتی» برای تثبیت سقف تولید در پی داشت و قرار شد که در نشست دهم آذر ماه در پایتخت اتریش درباره جزئیات آن تصمیم گیری شود.

یک روز پیش از دیدار وزیر نفت ایران با دبیرکل اوپک، خبرگزاری رویترز به نقل از برخی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، نوشت که بیشتر اعضا آماده‌اند به ایران پیشنهادی را ارائه کنند که از «انعطاف پذیری چشم گیری» برخوردار است.

به نوشته این خبرگزاری، با پذیرش این پیشنهاد از سوی تهران، این سازمان می‌تواند به رسیدن به توافق برای محدود کردن سقف تولید نفت خود نزدیک‌تر شوند.

رویترز از ایران به عنوان یکی از موانع عمده در رسیدن به توافق «فریز نفتی» برای کنترل عرضه نفت به بازار به منظور افزایش قیمت‌های جهانی یاد کرده است؛ چرا که در ماه‌های اخیر همواره خواستار رسیدن به سطح تولیدی بوده که پیش از تحریم‌های بین المللی داشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG