لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۷

اعضای اوپک برای کاهش تولید نفت توافق کردند


اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک روز چهارشنبه و برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ برای کاهش تولید نفت خود توافق کردند. این توافق در نشست غیررسمی الجزایر برگزار شده و نشست رسمی اوپک ماه نوامبر در وین برگزار می شود.

توافق اوپک در پی نرم شدن موضع عربستان سعودی در خصوص تولید نفت ایران صورت گرفت. عربستان قبلا گفته بود تنها زمانی تولید نفت خود را محدود می کند که ایران نیز تولید نفت خود را محدود کند. اما ایران گفته است تا زمانی که صادراتش به میزان پیش از تحریم ها باز نگردد، چنین کاری نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو منبع در اوپک گفتند که این گروه توافق کرده است تولید روزانه خود را به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش دهد. اوپک در حال حاضر ۳۳ میلیون و ۲۴۰ هزار بشکه نفت در روز تولید دارد.

اینکه سهم هر تولید نفت هر کشور عضو اوپک از این تولید چقدر خواهد بود، در نشست رسمی ماه نوامبر این سازمان تعیید می شود.

خبر توافق اعضای اوپک باعث افزایش قیمت هر بشکه نفت خام به میزان بیش از ۵ درصد شد.

به گزارش خبرگزاری شانا، بیژن زنگه وزیر نفت ایران روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت ایران پیشنهاد کرده‌ است تولید خود را "حدود چهار میلیون بشکه در روز " نگه دارد که "بر اساس منابع ثانویه، معادل تولید نفت خام ایران در زمان پیش از تحریم‌ها است."

روسیه، که بزرگترین صادرکنده نفت در خارج از اوپک است، تمایل خود را به تثبیت میزان تولید اعلام کرده، اما به نوشتۀ روزنامه فایننشال تایمز، چاپ لندن، از حرف تا عمل در سیاست نفتی روسیه فاصله زیادی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG