لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

اختلافات در آستانه نشست اوپک؛ تعیین سقف تولید در هاله‌ای از ابهام


تلاش‌های برخی از اعضای اوپک در آستانه نشست ۳۰ نوامبر در وین برای تعیین سقف تولید در حالی شدت گرفته که ناظران به نتیجه این نشست خوشبین نیستند. در همین حال یک روزنامه آمریکایی از امضای تفاهم نامه ایران با بزرگترین شرکت اکتشاف نفتی جهان خبر می‌دهد.

پیشاپیش نشست اوپک کارشناسان این کارتل نفتی در وین، مقر اوپک گردآمده‌اند تا درباره تثبیت قیمت نفت در بازارهای جهانی به توافقی مقدماتی میان اعضای اوپک و نیز کشورهایی که عضو اوپک نیستند دست پیدا کنند.

وزیران نفت ونزوئلا و الجزایر نیز به مسکو می‌روند تا بزرگترین تولید کننده نفت خارج از اوپک را به همراهی با این سازمان تشویق کنند. اما از هم اکنون تردید و ابهام بر توافق احتمالی سایه افکنده است زیرا عربستان سعودی که پیشتر از احتمال کاهش میزان تولید خود خبرداده بود در روزهای اخیر لحن خود را عوض کرده و خالد فالح وزیر انرژی عربستان گفته است بازار نفت حتی بدون کاستن از میزان تولید، تثبیت خواهد شد.

کارشناسان «مورگان استانلی» با پیش بینی احتمالی نتیجه نشست آینده اوپک می گویند احتمال دارد قیمت نفت نه تنها به بشکه‌ای بالای ۵۰ دلار که هدف اوپک است، نرسد بلکه حتی ممکن است تا سطح بشکه‌ای۳۵ دلار هم پایین بیاید.

نفت در حال حاضر هر بشکه حدود ۴۷ دلار خرید و فروش می شود و اوپک در نظر دارد تولید روزانه نفت خود را که نزدیک به ۳۴ میلیون است به ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه کاهش دهد.

درهمین حال بی پی، شرکت بزرگ نفتی با ایجاد یک کمیته اجرایی جدید، باب دادلی، عضو آمریکایی این شرکت را کنار نهاده است تا بتواند با ایران در مورد نفت قرارداد ببندد و از تحریمهای احتمالی آمریکا دور بماند.

تفاهم نامه ایران با شلومبرگر

امروز وال استریت ژورنال از امضای یک تفاهم نامه میان شرکت ملی نفت ایران با شلومبرگر بزرگترین شرکت اکتشاف نفتی جهان خبر داده است. به موجب این تفاهم نامه، شلومبرگر به مطالعه و توسعه یک میدان نفتی در ایران می پردازد.

شلومبرگر نخستین شرکت بزرگ نفتی است که پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با ایران قراردادنفتی امضا می کند. وال استریت ژورنال می‌افزاید با توجه به تهدید آقای ترامپ دایر بر لغو برجام ، آینده این تفاهم نامه مشخص نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG