لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

رویترز: با پیشنهاد جدید به ایران، اوپک به توافق برای محدودیت تولید نزدیک‌تر شد


برخی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، و منابع نزدیک به این کارتل نفتی می‌گویند بیشتر اعضا آماده اند به ایران پیشنهادی را ارائه کنند که از «انعطاف پذیری چشم گیری» برخوردار است و با پذیرش آن از سوی تهران، این سازمان می‌تواند به رسیدن به توافق برای محدود کردن سقف تولید نفت خود نزدیک‌تر شوند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی با این مقدمه نوشت، ایران یکی از موانع عمده در رسیدن به توافق موسوم به «فریز نفتی» برای کنترل عرضه نفت به بازار به منظور افزایش قیمت‌های جهانی نفت بوده است؛ چرا که در ماه‌های اخیر همواره خواستار رسیدن به سطح تولیدی بوده که پیش از تحریم‌های بین المللی داشته است.

عربستان سعودی، رقیب بزرگ ایران در عرصه سیاسی منطقه و همچنین در درون اوپک، که در عین حال بزرگترین تولیدکننده نفت عضو اوپک نیز است، می‌گوید سطح تولید نفت ایران از دی ماه گذشته و لغو تحریم‌ها، به سقف خود رسیده و از این رو نباید مشکلی در راه رسیدن به توافق باشد و مصالحه عمده خاصی نیازی ندارد.

به گزارش رویترز، چندین نفر از وزیران عضو اوپک، از جمله وزیر نفت عربستان خالد الفالح، روز جمعه در قطر در یک نشست گازی شرکت کردند و در حاشیه آن درباره گفت‌وگوهای آتی در نشست ۳۰ نوامبر اوپک در وین نیز رایزنی کردند. نمایندگان ایران در نشست دوحه حضور داشتند، اما بیژن زنگنه وزیر نفت ایران غایب بود.

به نوشته این خبرگزاری، یک منبع آگاه گفته است که اعضای اوپک آماده‌اند به ایران پیشنهاد سطح تولید ۳ میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه در روز را برای پذیرش توافق محدودیت سقف تولید پیشنهاد بدهند. ایران پیشتر می‌گفت ابتدا باید به سطح تولید ۴ تا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برسد و سپس آن را متوقف کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG