لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۸

توافق اوپک‌پلاس با افزایش از پیش برنامه‌ریزی شده تولید برای ژانویه؛ قیمت نفت کاهش یافت


قیمت‌های بنزین در یک پمپ بنزینی در سن‌دیگو، کالیفرنیا - ۹ نوامبر ۲۰۲۱
قیمت‌های بنزین در یک پمپ بنزینی در سن‌دیگو، کالیفرنیا - ۹ نوامبر ۲۰۲۱

اوپک و کشورهای تولیدکننده نفت متحد این سازمان، «اوپک پلاس»، روز پنجشنبه توافق کردند که به سیاست فعلی خود برای افزایش تولید ماهانه نفت پایبند باشند. این در حالی است که فروشندگان نفت بیم آن دارند که اقدام ایالات متحده در آزادسازی ذخایر نفت خام خود و گسترش نوع جدیدی از ویروس کرونا منجر به کاهش قیمت نفت شود.

به نوشته رویترز، بعد از انتشار خبر توافق اوپک و کشورهای متحد آن، قیمت نفت برنت روز پنجشنبه بیش از ۱ دلار کاهش یافت و به هر بشکه کمتر از ۷۰ دلار رسید که با قیمت ۸۶ دلاری ماه اکتبر که بالاترین قیمت در سه سال گذشته بود، فاصله زیادی دارد. قیمت‌های نفت در ماه نوامبر بیشترین کاهش ماهانه خود را از زمان شروع همه‌گیری کرونا ثبت کرده‌اند.

بر اساس توافق جاری، کشورهای اوپک پلاس تولید نفت را ۴۰۰هزار بشکه در روز در هر ماه افزایش می‌دهند. این کشور‌ها کاهش بی‌سابقه‌ای را در سال ۲۰۲۰ و زمانی که تقاضا به دلیل همه گیری کرونا سقوط کرد، رقم زده بودند.

رویترز می‌گوید توافق جدید اوپک پلاس برای پایبندی به آن پیمان و افزودن ۴۰۰ هزار بشکه دیگر به تولید روزانه برای ماه ژانویه است که توسط پیش‌نویس بیانیه اوپک پلاس و منابع اوپک پلاس تأیید شده است. اعلام این مطلب قیمت‌ها را به زیر ۶۷ دلار در هربشکه رساند اما بعدا قیمت‌ها تا حدی بالاتر رفت.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش، موسوم به اوپک پلاس، در برابر درخواست‌های ایالات متحده برای افزایش سریع‌تر تولید نفت به منظور کمک به اقتصاد جهانی مقاومت می‌کنند. آنها بیم آن دارند که عرضه بیش از حد نفت ممکن است به بهبودی شکننده بخش انرژی، آسیب برساند.

واشنگتن بارها از اوپک درخواست کرده است تولید خود را افزایش دهد. این در حالی است که قیمت بنزین در ایالات متحده افزایش یافته و نظرسنجی‌ها نیز نشان‌دهنده کاهش محبوبیت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا است.

رویترز می‌نویسد هرگونه تصمیم برای افزایش تولید نفت به میزان کمتر از ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ژانویه، یا حتی کاهش عرضه، اوپک را در تقابل کامل با واشنگتن قرار می‌دهد.

دیوید ترک معاون وزیر انرژی آمریکا روز چهارشنبه گفت که اگر قیمت‌های نفت کاهش قابل توجهی داشته باشد دولت بایدن همچنان می‌تواند زمان رهاسازی ذخایر استراتژیک نفت خام خود را تغییر دهد.

سال گذشته اوپک پلاس تولید خود را به میزان ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش داد که معادل حدود ۱۰ درصد عرضه جهانی بود. از آن زمان این کاهش به حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید، با این حال اوپک پلاس بارها اهداف تولید خود را رعایت نکرده است و حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از میزان برنامه‌ریزی شده در سپتامبر و اکتبر نفت تولید کرده است.

XS
SM
MD
LG