لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

وزیر انرژی اسرائيل: توافق نفتی با شرکای اماراتی باید به دلیل خطر محیط زیستی لغو شود


شناگران در ایلات، اسرائيل - آرشیو
شناگران در ایلات، اسرائيل - آرشیو

وزیر انرژی اسرائیل روز سه‌شنبه گفت قرارداد با شرکایی از امارات متحده عربی برای انتقال نفت خلیج‌فارس به اروپا از طریق اسرائیل باید لغو شود، زیرا چنین پروژه‌ای بیش از حد خطر محیط زیستی دارد.

مخالفت کارین الحرار، وزیر انرژی اسرائيل، تردیدها در این مورد را افزایش داده است که آیا دولت اسرائیل این توافق را تایید می‌کند یا خیر. این توافق یکی از مهمترین توافق‌هایی است که پس از عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و امارات در سال گذشته بین دو کشور حاصل شد.

ایده پشت چنین توافقی این بود که نفت از تانکرها در بندر ایلات در دریای سرخ تخلیه و سپس از طریق یک خط لوله موجود در اسرائیل به سواحل مدیترانه منتقل شود.

مقامات اسرائیلی گفته‌اند که انتظار دارند با این اقدامات، ترافیک دریایی به شدت افزایش یابد به طوری که از نرخ کنونی ۶ نفتکش در سال، بیش از ۵۰ نفتکش در سال در بندر ایلات که در مجاورت یک صخره مرجانی قرار دارد، پهلو گیرند.

شرکت‌ها می گویند این کوتاه ترین، کارآمدترین و مقرون به صرفه ترین مسیر برای انتقال نفت از خلیج فارس به غرب است. اما گروه‌های زیست‌محیطی که از دادگاه عالی اسرائیل درخواست کرده‌اند تا این معامله را متوقف کند، می‌گویند افزایش نفت‌کش‌ها و نفت خام خطر بزرگ زیست‌محیطی است.

XS
SM
MD
LG