لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۱

کسری شدید بودجه در ایران؛ نمایندگی آیت‌الله خامنه‌ای در دانشگاه‌ها «دو برابر ردیف بودجه» پول دریافت کرد


رهبر جمهوری اسلامی ایران. آرشیو
رهبر جمهوری اسلامی ایران. آرشیو

در حالی که بر اساس گزارش خزانه‌داری کل ایران، دولت این کشور با کسری شدید بودجه و درآمد مواجه است، «پایگاه داده‌ باز ایران» در گزارشی تحقیقی اعلام کرد که نهاد نمایندگی آیت‌الله خامنه‌ای در دانشگاه‌ها حدود دو برابر ردیف بودجه پیش‌بینی‌شده در سال ۱۴۰۰ پول دریافت کرده است.

بر اساس لایحه بودجه دولت در سال ۱۴۰۰، برای نهاد نمایندگی رهبر «حدود ۲۱۱ میلیارد تومان» در نظر گرفته شده بود اما این رقم در مجلس شورای اسلامی به «بیش از ۴۱۳ میلیارد تومان» افزایش یافته است.

پژوهش‌های «پایگاه داده‌ باز ایران» نشان می‌دهد نهاد نمایندگی رهبر در دانشگاه‌ها از محل یارانه‌ها نیز «۵۰ میلیارد تومان» سهم دریافت کرده است.

همچنین، بر اساس آمارهای رسمی، با وجود تعطیلی ۲۰ ماهه نماز جمعه به دلیل محدودیت‌های ناشی از کرونا، بودجه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نیز در این یک سال «دو برابر» بیشتر شده است.

بودجه شورای سیاست‌گذاری نماز جمعه، مرکز داده باز ایران
بودجه شورای سیاست‌گذاری نماز جمعه، مرکز داده باز ایران

شورای سیاستگذاری نماز جمعه تنها یکی از سازمان‌های تبلیغاتی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است که از منابع بودجه عمومی کشور بودجه دریافت می‌کند، اما گزارش دقیقی از عملکرد مالی آن منتشر نمی‌شود.

یکی دیگر از طرح‌های پرهزینه زیر نظر آیت‌الله خامنه‌ای، پروژه‌های اجراشده شهرهای مذهبی شیعیان در عراق است که بنا بر گزارش‌ها، «دست‌کم ۶۸ پروژه» در این زمینه در دست اجرا است.

بودجه بازسازی عتبات عالیات، پایگاه داده باز ایران
بودجه بازسازی عتبات عالیات، پایگاه داده باز ایران

آبان سال ۱۳۹۲ رویترز در گزارشی با عنوان «آیت‌الله خامنه‌ای یک امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری را کنترل می‌کند»، نوشت رهبر جمهوری اسلامی یک امپراطور مالی، یا به عبارت ساده‌تر، یک ابر شرکت به نام «ستاد اجرایی فرمان امام» تحت کنترل دارد، که ارزش آن بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار، یعنی بیشتر از در آمد کنونی سالانه نفت صادراتی کشور نفت خیز ایران است.

تخصیص بودجه دوبرابری برای برخی نهادهای تحت کنترل آیت‌الله خامنه‌ای در حالی است که سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ۱۳ مهر اعلام کرد که منابع مصرفی بودجه ۱۴۰۰ پایان یافته است و دولت باید لایحه متمم بودجه را به مجلس ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی مفتح، گفت «منابع و مصارف بودجه ۱۴۰۰ متوازن نیست» و توازن «روی کاغذ با یک سری مفروضات همراه بود»، اما اکنون که نیمی از سال گذشته، مشخص شده است که «احتمالات» مدنظر برای تأمین درآمد «محقق نشده و دولت با مشکلات عدیده روبه‌رو است.»

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی، تابستان امسال از «کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی» خبر داد.

پیش‌تر، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گفته بود لایحه بودجه ۱۴۰۱ پس از اصلاحات ساختاری مورد نظر آیت‌الله خامنه‌ای در آن از سوی دولت به مجلس تقدیم می‌شود.

این لایحه تا ۱۵ آذر به مجلس تقدیم خواهد شد.

XS
SM
MD
LG