لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

اعضای اوپک برای تثبیت سقف تولید نفت به توافق رسیدند


نشست رسمی اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در شهر وین اتریش - ۱۰ آذر ۱۳۹۵
نشست رسمی اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در شهر وین اتریش - ۱۰ آذر ۱۳۹۵

وزیران نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز چهارشنبه موفق شدند برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی به این سو، برای تثبیت سقف تولید نفت این کارتل جهانی به تواق برسند.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر نفت کویت گزارش داد که اعضا در نشست امروز موافقت کردند که سطح تولید اوپک را از ۳۳ میلیون و ۶۴۰ هزار بشکه، به ۳۲ میلیون و پانصد هزار بشکه در روز در طول شش ماه آینده کاهش دهند.

این خبرگزاری پیشتر به نقل از منابع آگاه در اوپک نوشت که عربستان سعودی با پذیرش «ضربه ای بزرگ»، با کاهش تولید نیم میلیون بشکه ای خود موافقت کرده و به خواست ایران نیز برای رسیدن به سطح تولید پیش از تحریم‌ها نیز تن در داده است.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران پیشتر در روز چهارشنبه به خبرنگاران حاضر در نشست رسمی اوپک در وین گفته بود که ارزیابی مثبتی از این نشست دارد. وی گفت روسیه هم با محدود کردن تولید خود موافقت کرده است.

اعضای اوپک در نشست امروز با پیشنهاد الجزایر برای کاهش تولید ۴ و نیم درصدی که معادل ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز است، موافقت کرده‌اند و احتمال تمدید این توافق برای یک دوره شش ماهه دیگر نیز وجود دارد.

اوپک در ماه سپتامبر توافق کرد برای تقویت قیمت‌های فروش نفت، که از میانه سال ۲۰۱۴ به این سو تقریبا نصف شده است، مجموع تولید خود را از ۳۳ میلیون و ۶۴۰ هزار بشکه، به ۳۲ و نیم تا ۳۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

به دنبال موفقیت اعضای این کارتل نفتی بزرگ جهان در محدود کردن تولید و عرضه نفت خود با هدف تقویت قیمت‌ها، بهای فروش نفت خام در بازارهای بین المللی روز چهارشنبه افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، توافق امروز و همچنین درخواست از کشورهای غیرعضو اوپک برای کاهش ۶۰۰ هزار بشکه ای مجموع تولیدات خود، بهای نفت خام برنت را با ۷ و هشت دهم درصد افزایش، به ۵۰ دلار و ۳ سنت در هر بشکه در بازار لندن رساند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG