لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

جمشید آموزگار، نخست وزیر پیشین ایران درگذشت


جمشید آموزگار، نخست وزیر پیشین ایران و از چهره های برجسته سیاسی پیش از انقلاب اسلامی در ۹۳ سالگی در آمریکا درگذشت.

آقای آموزگار که به دلیل عملکرد او در اجلاس اوپک و همچنین نقش او در مجمع بانک جهانی شناخته می‌شود، از دهه ۳۰ خورشیدی تا انقلاب اسلامی سال ۵۷ در رده های بالای دولتی فعالیت کرد.

جمشید آموزگار در سال ۱۳۲۸، در ۲۶ سالگی پس از اخذ مدرک دکترا در رشته مهندسی هیدرولیک از دانشگاه واشنگتن آمریکا، همکاری خود را با سازمان ملل به عنوان کارشناس آغاز کرد.

آقای آموزگار در دهه ۳۰ خورشیدی به ایران بازگشت و وارد دولت شد. او در این دوره به عنوان معاون وزیر بهداشت، وزیر کار و وزیر کشاورزی فعالیت کرد. فعالیت به عنوان وزیر بهداری و سپس وزیر دارایی کابینه هویدا از سمت‌های بعدی او بود.

با این حال شهرت اصلی آقای آموزگار به دلیل حضور او در اوپک عنوان رئیس هیات ایران، ریاست بر اجلاس اوپک در دوره ای که برای افزایش قیمت نفت تصمیم گیری شد و ریاست هیات ایران در مجمع سالانه بانک جهانی بود. آقای آموزگار سال ۴۶ با حضور در این مجمع به عنوان رئیس این دوره مجمع سالانه بانک جهانی انتخاب شد.

جمشید آموزگار در ۱۳۵۵ به عنوان دبیر کل حزب رستاخیز برگزیده و به عنوان مشاور نخست وزیر به کنگره حزب معرفی شد.

شاهزاده رضا پهلوی در توئیتر خود درگذشت آقای آموزگار را تسلیت گفت

او در سال ۵۶ پس از برکناری هویدا از سوی شاه به عنوان نخست وزیر معرفی شد. در دوره نخست وزیر آموزگار اعتراضات شدت گرفت و او در تابستان سال ۵۷ از نخست وزیری و دبیر کلی حزب رستاخیر استعفا کرد.

آقای آموزگار پاییز همان سال به آمریکا مهاجرت کرد و به فعالیت های اقتصادی پرداخت.

XS
SM
MD
LG