لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

بازار نفت در انتظار نتیجه نشست مشورتی اوپک در الجزایر


وزیر انرژی صنایع و معادن عربستان در الجزیره - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶
وزیر انرژی صنایع و معادن عربستان در الجزیره - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶

امید به این که اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، بتوانند در نشست مشورتی خود در الجزایر بر سر چارچوبی برای محدود کردن تولید نفت به توافق برسند، روز چهارشنبه افزایش یافت. موضوعی که باعث افزایش ۲ درصدی قیمت نفت در این روز شد.

روز سه‌شنبه و پس از آن که عربستان سعودی و ایران نشانه ای از مصالحه بر سر محدود کردن تولید نفت نشان ندادند، قیمت نفت سه درصد کاهش یافت.

اما به گزارش رویترز در روز چهارشنبه، مذاکرات غیررسمی کشورهای عضو اوپک در «مجمع بین المللی انرژی» که وارد روز پایانی خود شده است، امید فعالان نفتی را بار دیگر افزایش داده است.

فعالان نفتی امیدوارند که اعضای اوپک بتوانند امروز دست کم بر سر چارچوب توافقی که در اجلاس ماه نوامبر این سازمان در وین نهایی شود، به اجماع برسند.

به گزارش خبرگزاری شانا، بیژن زنگه وزیر نفت ایران روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت ایران پیشنهاد کرده‌ است تولید خود را "حدود چهار میلیون بشکه در روز " نگه دارد که "بر اساس منابع ثانویه، معادل تولید نفت خام ایران در زمان پیش از تحریم‌ها است."

عربستان پیشتر گفته بود تنها زمانی تولید نفت خود را محدود می کند که ایران نیز همین کار را انجام دهد. اما تهران می گوید نه تنها باید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت تولید کند بلکه باید ۱۳ در صد سهمیه ای را که پیش از تحریم ها در بازار جهانی داشته است، بار دیگر به دست آورد.

روسیه، که بزرگترین صادرکنده نفت در خارج از اوپک است، تمایل خود را به تثبیت میزان تولید اعلام کرده، اما به نوشتۀ روزنامه فایننشال تایمز، چاپ لندن، از حرف تا عمل در سیاست نفتی روسیه فاصله زیادی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG