لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۹

کرونا در ایران | عضو کمیته کرونا سرعت گسترش امیکرون در کشور را «بیش از پیش‌بینی‌ها» اعلام کرد


کرونا در ایران. آرشیو
کرونا در ایران. آرشیو

بنا بر اعلام وزارت بهداشت شمار شهرستان‌های قرمز در نقشه رنگ بندی کرونا، از ۷۷ مورد به ۱۲۹ مورد رسیده و ۱۷۹ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند.

ایلنا به نقل از عضو کمیته کشوری کرونا در ایران سرعت پیشرفت امیکرون در کشور را «بیش از پیش‌بینی‌ها» اعلام کرد و نوشته میزان ابتلایی که انتظار می‌رفت در دو هفته رخ دهد، در چهار روز رخ داده است.

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش ایران: وزیر آموزش و پرورش: مدارس را تعطیل نمی‌کنیم چون امیکرون خطر آنچنانی ندارد - شهروند آنلاین
یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش ایران: وزیر آموزش و پرورش: مدارس را تعطیل نمی‌کنیم چون امیکرون خطر آنچنانی ندارد - شهروند آنلاین

به گفته حمید رضا ابطحی تعداد مراجعه به بیمارستان‌های کودکان نیز در مقایسه با قبل قابل توجه بوده است. خطر شیوع کرونا در میان کودکان و نوجوانان به تکرار از سوی مقامات بهداشتی بیان شده است. اما وزیر آموزش‌وپرورش روز گذشته تاکید کرده که «سویه اومیکرون خطر چندانی را برای دانش ‌آموزان ندارد.»

اما مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، با هشدار دادن نسبت به روند بسیار سریع شیوع امیکرون در ایران، خواستار اتخاذ تمهیدات مناسب شده و گفته است: «نظر ما در کمیته علمی این است که باید از هر گونه تجمعی جلوگیری شود، محدودیت‌ها افرایش یابند، دورکاری‌ها مجددا اعمال شوند و با توجه به بالا رفتن سرعت شیوع این سویه مدارس و دانشگاه‌ها فعلا به صورت مجازی به فعالیت خود ادامه دهند.»

در همین حال، محمد هاشمی، سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، در توییتی اعلام کرد ۲۰ درصد از مبتلایان را کودکان به خود اختصاص داده‌اند.

رنگ‌بندی کرونایی شهرهای ایران - ایمنا
رنگ‌بندی کرونایی شهرهای ایران - ایمنا

علیرضا اولیایی منش معاون بهداشت ستاد کرونای استان تهران، از مردم خواست تا کوچک‌ترین علائم سرماخوردگی را، اُمیکرون در نظر بگیرند و منتظر درگیری ریه و سی‌‌تی اسکن نباشند.

فرمانده ستاد کرونا در تهران هم گفته که ۴۸ درصد تست‌ شهروندان تهرانی در هفته گذشته مثبت بوده است.

به گفته حمید سوری رئیس کمیته پیشگیری و بهداشت ستاد کرونا، مطالعات جدید نشان داده است که ماندگاری اومیکرون بر روی پوست و سطوح چند برابر دلتا و واریانت‌های قبلی است.

دکتر حمید سوری تاکید کرده که واریانت‌های قبلی کرونا هیچ‌کدام بیش از ۲۰ ساعت روی پوست و سطوح نمی‌‌ماندند، اما در حال حاضر تحقیقات نشان می‌دهد که اُمیکرون ممکن است حتی تا هشت روز روی پوست و سطوح بماند.

معاون بهداشت ستاد مقابله با کرونای استان تهران: کوچک‌ترین علامت سرماخوردگی را «اُمیکرون» بدانید (عکس از ایسنا)
معاون بهداشت ستاد مقابله با کرونای استان تهران: کوچک‌ترین علامت سرماخوردگی را «اُمیکرون» بدانید (عکس از ایسنا)

با افزایش تصاعدی شمار مبتلایان به کرونا، بسیاری از کارشناسان بهداشتی، بر این باورند که تعلل مسئولان حکومتی در مقابله با کرونا از جمله روند ناقص واکسیناسیون و ممنوعیت ورود واکسن‌های موثر کرونا، نبود سیستم غربالگری هوشمند، و تاکید بر واکسنهای داخلی و چینی و همچنین تعجیل در بازگشایی مدارس از عوامل موثر در وخیم‌تر شدن شرایط کرونایی در ایران بوده که تبعات آن تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت.

طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی دولت ایران، تا کنون بیش از شش میلیون و ۵٠٠ هزار ایرانی به ویروس کووید١٩ مبتلا شده و بیش از ١٣٢ هزار نفر از آنها نیز جان خود را از دست داده‌اند.

بسیاری از کارشناسان و نهادهای مستقل ضمن رد آمارهای دولتی، تعداد افراد مبتلا و جان‌باخته بر اثر ویروس کرونا و بیماری کووید١٩ را چندین برابر ارقام ارائه‌شده توسط دولت جمهوری اسلامی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG