لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۶

کرونا در ایران | افزایش هفت برابری مرگ‌و‌میر در مازندران ؛ اعمال محدودیت تنها در شرایط «بحرانی و فوق‌حاد»


آمار رسمی وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد از ۱۴ تا ۱۵ بهمن ۳۶ هزار و ۹۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند و ۵۷ نفر در این ۲۴ ساعت جان خود را از دست دادند. وزارت بهداشت ایران، آمار تفکیکی ارائه نمی‌دهد و بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید تعداد موارد جدید ابتلا در تهران در ۲۴ ساعت گذشته به ۲۵۰ مورد رسید که ۱۴۲ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند. علیرضا زالی گفت تعداد بیماران بستری در تهران به دو هزار و ۳۵۷ بیمار رسیده است.

او افزود افزایش تست‌های مثبت نشان می‌دهد امیکرون «چرخش بالاتری» دارد.

یک عضو کمیته علمی کشور کرونا در ایران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته است این کمیه انتظار داشت سرعت پیشرفت امیکرون در دو هفته باشد، اما در‌ چهار روز رخ داد. حمیدرضا ابطحی همزمانی بازگشایی مدارس و «دهه فجر» را «نگران‌کننده» خواند و گفت عدم محدودیت در رابطه با تجمعات می‌تواند «مشکل‌ساز» شود.

تصاویر منتشر شده از جشنواره فیلم فجر در شبکه‌های اجتماعی نشان از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران می‌گوید تنها در شرایطی که وضعیت «بحرانی و فوق‌حاد» شود در مورد محدودیت‌های بیشتر از جمله تردد میان شهری و استانی تصمیم‌گیری خواهد شد.

اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت ایران با رسم نموداری، اهمیت «زمان طلایی» اعمال محدودیت را شرح داده است. در اطلاعیه ماسک آمده است که بهترین زمان برای اعلام وضعیت قرمز و اعمال محدودیت، «قبل از قله ابتلا» در هر موج کرونا است.

ماسک تأکید کرده است که قله موج بستری دو هفته پس از قله موج ابتلا و قله مرگ، دو هفته پس از قله بستری رخ می‌دهد.

زمان طلایی مهار کرونا - اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت ایران
زمان طلایی مهار کرونا - اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت ایران

در روزهای گذشته، درصد تست‌های مثبت در ایران رو به افزایش بوده است، هر چند تعداد تست‌های روزانه انجام شده در ایران در مقایسه با شماری از کشورهای منطقه پایین‌تر است.

تست‌های روزانه انجام شده در چند کشور منطقه بر اساس آمار «دنیای ما در قالب آمار»
تست‌های روزانه انجام شده در چند کشور منطقه بر اساس آمار «دنیای ما در قالب آمار»

نقشه جدید رنگبندی شیوع کرونا در ایران نشان می‌دهد ۷۷ شهر در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند که پنج شهرستان آن در استان مازندران است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، شمار مرگ و میر در مازندران، طی ۲۴ ساعت، با افزایش هفت برابری روبرو شد و از دو نفر به چهارده نفر رسید. آمار رسمی نشان می‌دهد ۲۲ درصد از کل موارد مرگ ناشی از کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در مازندارن اتفاق افتاده است.

XS
SM
MD
LG