لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۹

عربستان تولید خود را کاهش داد؛ قیمت نفت‌ دومین کاهش پیاپی خود را تجربه کرد


در حالی که عربستان سعودی از کاهش تولید نفت خود با هدف افزایش قیمت خبر داده بود، قیمت نفت خام، روز جمعه ۹ ماه ژوئن بیش از یک دلار در هر بشکه کاهش یافت و دومین کاهش هفتگی پیاپی خود را تجربه کرد.

خبرگزاری رویترز، خبر و سپس تکذیب احتمال توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و آمریکا را در نوسانات قیمت نفت خام موثر دانست و به نقل از «جیوانی استانوو»، تحلیلگر حوزه انرژي نوشت:« اثرات مثبت کاهش تولید عربستان بر قیمت نفت با خبر نگرانی‌ها در مورد بازگشت بشکه‌های نفت ایران همدیگر را خنثی کردند اما بازار همچنان تحت تاثیر افزایش ذخایر استراتژیک سوخت ایالات متحده و داده‌های افت صادرات چین قرار گرفت و قیمتها نزولی شد.»

به گزارش رویترز، قیمت آتی نفت برنت با ۱/۵ درصد کاهش به ۷۹/۷۴ دلار در هر بشکه و نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱/۶ درصد کاهش به ۷۰/۱۷ دلار در هر بشکه رسید.

پیش‌تر، وزارت انرژی عربستان اعلام کرده بود که تولید نفت این کشور را از «۱۰ میلیون بشکه» در روز به «۹ میلیون بشکه» در روز کاهش می‌دهد که این بزرگترین کاهش تولید در سال‌های اخیر است.

این تصمیم غیرمنتظره عربستان برای کاهش عرضه در ماه آوریل، موجب افزایش ۹ دلاری قیمت نفت برنت شد. ولی پس از آن قیمت‌‌ها به دلیل نگرانی‌ درباره ضعف اقتصاد جهانی و تاثیر آن بر تقاضا، دوباره کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG