لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

گفت‌و‌گوی «صریح» آنتونی بلینکن و بن سلمان درباره طیفی از مسائل از جمله حقوق بشر


وزیر امورخارجه آمریکا و ولیعهد عربستان - هفت ژوئن
وزیر امورخارجه آمریکا و ولیعهد عربستان - هفت ژوئن

مقامات آمریکایی از گفت‌و‌گوی «صریح و شفاف» آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، که عملا هدایت این کشور را برعهده دارد درباره موضوعات مختلف خبر داده‌اند.

به نوشته رویترز، مقامات آمریکایی گفتند که این گفت‌و‌گوها طیف وسیعی از موضوعات از جمله حقوق بشر را در بر گرفته است.

وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه وارد عربستان شد. دو کشور بر سر مسائل مختلف از جمله سیاست آمریکا در خصوص ایران، امنیت منطقه، قیمت‌ نفت، و همچنین مسئله حقوق بشر اختلاف داشته‌اند.

عربستان در حالی خواستار سیاست سختگیرانه‌تر علیه برنامه هسته‌ای ایران بوده است که جمهوری اسلامی به تازگی و پس از هفت سال سفارت خود را در ریاض بازگشایی کرد.

عربستان همچنین چند روز قبل در تصمیمی غیرمنتظره اعلام کرد که تولید نفت روزانه خود را حدود یک میلیون بشکه کاهش می‌دهد. روز چهارشنبه قیمت نفت افزایش یافت. آمریکا خواستار افزایش تولید نفت بوده است.

سفر بلینکن به عربستان در همان روزی صورت گرفت که سفارت ایران در عربستان بازگشایی شد.

پیشتر مقامات آمریکایی صدای آمریکا گفته‌اند که امیدوار هستند با بازگشایی سفارت‌های ایران و عربستان تنش در منطقه کاهش یابد.

عربستان پس از حمله گروهی از حامیان و عوامل جمهوری اسلامی به سفارتخانه‌اش در تهران و نیز به کنسولگری آن کشور در مشهد، روابطش با ایران را قطع کرد. این حملات در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان که متهم به تروریسم شده بود، به ساختمان‌های دیپلماتیک سعودی در ایران یورش بردند و خساراتی را به آنها وارد کردند.

مشکلات واشنگتن در روابط با عربستان در حالی است که این کشور متحد سنتی واشنگتن به شمار می‌رود.

مقامات آمریکایی گفتند بلینکن و ولیعهد عربستان برای مدت یک ساعت و چهل دقیقه در مورد مسائل مختلف - از اسرائیل و درگیری در یمن گرفته تا ناآرامی‌های سودان و حقوق بشر - صحبت کردند.

در تنظیم این مطلب از گزارش رویترز استفاده شده است

XS
SM
MD
LG