لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

توافق در اوپک: تولید نفت تغییر نمی‌کند؛ عربستان «داوطلبانه» تولید خود را کاهش می‌دهد


وزیر انرژی عربستان سعودی از کاهش یک میلیون بشکه در روز به صورت داوطلبانه خبر داد.
وزیر انرژی عربستان سعودی از کاهش یک میلیون بشکه در روز به صورت داوطلبانه خبر داد.

وزارت انرژی عربستان اعلام کرد که تولید نفت این کشور از حدود «۱۰ میلیون بشکه» در روز در ماه گذشته میلادی را به «۹ میلیون بشکه» در روز کاهش می دهد که بزرگترین کاهش در سال‌های اخیر است.

به گزارش رویترز، عربستان سعودی پس از پایان نشست اعضای گروه اوپک‌پلاس که روز یک‌شنبه ۱۴ خرداد در اتریش برگزار شد، اعلام کرد که از ماه آینده میلادی، تولید نفت را «یک میلیون بشکه در روز» کاهش می‌دهد.

کشورهای عضو اوپک و هم پیمانان به رهبری روسیه ساعت‌ها مذاکره درباره تولید نفت داشتند که در نهایت تصمیم گرفته شد تا پایان سال میلادی کاهشی صورت نگیرد اما اعضای اوپک‌پلاس همچنین با ابتکار عربستان توافق کردند که از آغاز سال ۲۰۲۴ میلادی، تولید نفت را حدود «یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه» در روز کاهش دهند.

قرار است سطح تولید روزانه ده عضو اوپک به جز ایران، ونزوئلا و لیبی نزدیک به ۲۵ میلیون بشکه باشد و در مقابل کشورهای هم پیمان روسیه هم ۱۵.۵ میلیون بشکه تولید کنند.

عربستان سعودی تنها عضو اوپک پلاس با ظرفیت اضافی و ذخیره سازی کافی است که می تواند به راحتی تولید را کاهش و افزایش دهد.

تصمیم غیرمنتظره برای کاهش عرضه در ماه آوریل، موجب افزایش ۹ دلاری قیمت نفت برنت شد. همچنین قیمت‌ پس از آن به دلیل نگرانی‌ها درباره ضعف اقتصاد جهانی و تأثیر آن بر تقاضا، کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG