لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

احتمال کاهش تولید یک میلیون بشکه نفت در روز از سوی اوپک پلاس


اوپک سطح تولید نفت را تغییر نمی دهد
اوپک سطح تولید نفت را تغییر نمی دهد

اعضای اوپک و هم‌پیمانانش، اوپک پلاس، روز شنبه ۱۳ خرداد، نشست‌ دو روزه‌ای را در وین آغاز کردند که ممکن است به کاهش بیشتر تولید تا «یک میلیون بشکه» در روز منجر شود. این اقدام با توجه به «کاهش قیمت نفت و احتمال مواجهه بازار با مازاد عرضه» انجام خواهد شد.

منابعی در اوپک پلاس به خبرگزاری رویترز گفتند که این کاهش تولید می‌تواند یک میلیون بشکه در روز باشد. یعنی چیزی بیش از ۲میلیون بشکه قبلی و ۱.۶ میلیون بشکه داوطلبانه که در اقدامی غافلگیرکننده در ماه آوریل سال جاری اعلام و در ماه می اجرایی شد.

در صورت تصویب، میزان کاهش تولید به ۴.۶۶ میلیون بشکه در روز یا حدود ۴.۵ درصد تقاضای جهانی خواهد رسید.

حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق، پیش از این و در پاسخ به سوالی درباره کاهش احتمالی یک میلیون بشکه در روز، گفت: «ما هنوز به آن موضوع نرسیدیم و سخن گفتن از این رقم شتاب زده است.»

کاهش تولید معمولاً یک ماه پس از توافق، اجرایی می شود، اما وزرا نیز می توانند با اجرای بعدی موافقت کنند. آنها همچنین می توانند تصمیم بگیرند که میزان تولید را ثابت نگه دارند.

کشورهای غربی، اوپک را به دست کاری قیمت نفت و تضعیف اقتصاد جهانی از طریق هزینه های بالای انرژی متهم کرده اند.

آنها همچنین اوپک را متهم می‌کنند که با وجود تحریم‌های غرب به دلیل حمله روسیه به اوکراین، بیش از حد از مسکو حمایت می‌کند.

اوپک پلاس که متشکل از سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام و هم‌پیمانانش نظیر روسیه است، «حدود ۴۰ درصد» نفت خام جهان را تامین می‌کند، این بدان معناست که تصمیم‌گیری این گروه در مورد میزان تولید، تاثیر زیادی بر قیمت نفت دارد.

XS
SM
MD
LG