لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

وزیر اقتصاد عراق به اتهام "فساد و سوء مدیریت" برکنار شد


هوشیار زیباری، وزیر اقتصاد عراق، که روز چهارشنبه به دنبال رأی عدم اعتماد مجلس از سمت خود برکنار شد.
هوشیار زیباری، وزیر اقتصاد عراق، که روز چهارشنبه به دنبال رأی عدم اعتماد مجلس از سمت خود برکنار شد.

نمایندگان پارلمان عراق روز چهارشنبه ۳۱ شهریور ماه، با پس گرفتن رأی اعتماد از وزیر اقتصاد آن کشور، وی را از سمت خود برکنار کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از سخنگوی پارلمان عراق، هوشیار زیباری به دنبال اتهام فساد و سوء مدیریت، و با رأی عدم اعتماد مجلس، از وزارت اقتصاد برکنار شد.

برکناری هوشیار زیباری، وزیر خارجه پیشین و سیاستمدار برجسته کرد عراقی، در حالی رخ داد که عراق همچنان گریبانگر یک بحران اقتصادی ناشی از قیمت پایین نفت و هزینه های بالای مبارزه با داعش در عراق است.

هم اکنون عراق در حال مذاکره با صندوق بین المللی پول برای اخذ وام های بیشتر است.

آقای زیباری که اتهامات وارده را رد کرده، دومین وزیر کابینه حیدر العبادی نخست وزیر عراق است که توسط نمایندگان مجلس از سمت خود برکنار شده است. پارلمان عراق ماه گذشته نیز رای به برکناری وزیر دفاع این کشور داده بود.

به گفته سخنگوی پارلمان عراق، حیدر العبادی، که برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته است، صبح چهارشنبه از نمایندگان خواسته بود تا با توجه به بحران اقتصادی کنونی، رأی گیری برای برکناری وزیر اقتصاد را به تاخیر اندازند.

ظافر العانی، یک حقوقدان سنی عراق، می گوید برکناری وزیران دفاع و اقتصاد کشور با «انگیزه های سیاسی» و به منظور «بی ثبات کردن دولت حیدر العبادی» صورت گرفته است.

به گفته آقای العانی، اقدامات اخیر پارلمان عراق می تواند به مذاکرات بغداد با صندوق بین المللی پول ضربه بزند.

XS
SM
MD
LG