لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

نخست‌وزیر اسرائیل: چندین اقدام تروریستی ایران در ترکیه را خنثی کرده‌ایم


نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه گفت کشورش و ترکیه تاکنون چندین حمله تروریستی جمهوری اسلامی ایران علیه شهروندان اسرائیلی را خنثی کرده‌اند.

به گفته وی، تلاش مشترک اسرائیل و ترکیه در روزهای اخیر منجر به خنثی شدن چندین اقدام تروریستی علیه اسرائیلی‌ها شده و «تروریست‌های پرشماری» نیز «در خاک ترکیه» دستگیر شده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه ضمن اشاره به تداوم همکاری اسرائیل و ترکیه با هدف جلوگیری از آسیب رساندن دولت ایران به یهودیان و اسرائیلیان، از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به دلیل تلاش‌هایش در این رابطه تشکر کرد.

آقای بنت ضمن تاکید بر لزوم بازگشت گردشگری در ترکیه و اسرائیل به «وضعیت عادی» افزود: «باید عملیات‌های ضدتروریستی را به پایان برسانیم.»

او هشدار داد اسرائیل علیه هر کسی که به شهروندانش آسیب برساند، واکنش نشان خواهد داد. به گفته وی، «روزهایی که [دولت ایران] اقدام به تامین مالی تروریسم، و تجهیز، آموزش، و اعزام تروریست‌ها می‌کرد و خودش آسیبی نمی‌دید، به سر آمده‌ است.»

  • برنامه هسته‌ای ایران

نخست‌وزیر اسرائیل در ارتباط با قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت این قطعنامه «شدیدتر از هرچیزی در مدت زمانی طولانی» و نشانه‌ای است که جهان به‌تدریج «چهره واقعی [دولت] ایران» را می‌بیند.

به گفته وی، هدف اسرائیل در کوتاه‌مدت، جلوگیری از غنی‌سازی و تولید یک بمب هسته‌ای توسط دولت ایران به کمک «ابزار‌های دیپلماتیک» است.

نفتالی بنت در ارتباط با هدف بلندمدت اسرائیل نیز گفت هرگونه توافق میان قدرت‌های جهان و ایران باید راه دستیابی جمهوری اسلامی به بمب هسته‌ای را «برای همیشه» مسدود کند.

او در بخش دیگری از سخنانش به همکاری میان اسرائیل و دولت‌های عرب منطقه اشاره و بر لزوم توسعه توافق‌های ابراهیم تاکید کرد.

گفتنی است بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، نیز روز دوشنبه در نشستی با حضور قانون‌گذاران کشورش با اشاره به شکل‌گیری یک ائتلاف دفاع هوایی منطقه‌ای، از خنثی کردن چندین تلاش ایران جهت حمله به «اسرائیل و دیگر کشورها» اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG