لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۹

نقش آموزش در پیشگیری از چاقی مفرط


میران چاقی مفرط خانواده های کم درآمد و خانواده هایی که درآمد متوسط دارند با افزایش سطح درآمد بالاتر می رود. اما نتایج یک تحقیق جدید حاکی از ان است که هر چه زنان از تحصیلات و آموزش بهتر و بیشتری برخوردار باشند، احتمال اجتناب آن ها از چاقی مفرط بیشتر خواهد بود.

دکتر امنیه آیتسی سلمی، نویسنده اصلی این گزارش تحقیقی در دانشگاه لندن در تحقیق خود بر تاثیر آموزش در کشورهای پردرآمد و ثروتمند بر ابتلای به چاقی مفرط تمرکز کرده بود.

او می گوید ما می دانیم که سطح درآمد و آموزش با وزن افراد ارتباط مستقیم دارد وافرادی که تحصیل کرده هستند و درآمد بیشتری دارند، از بقیه اقشار جامعه لاغرتر هستند و برعکس آن هم صحت دارد».

در این تحقیق در مورد کشورهایی همچون مصر، اردن و کلمبیا که مردم درآمد متوسط دارند و نیز کشورهای کم درآمدی همچون نیجریه، هند و بنین تحقیق شده است. این ها کشورهایی هستند که سطوح درآمد رو به افزایش هستند. در نتیجه خانم ها غذاهای پرکالری تری می خرند. پژوهشگران این نوع غذاها را نظر انرژی پرتراکم می خوانند زیرا خیلی راحت به دلیل مملو بودنشان از شکر و نمک و چربی باعث چاقی می شوند. غذاهای فرآوری شده و یا به اصطلاح سریع و آماده از این دسته مواد غذایی به شمار می رود.

این پژوهشگر دانشگاه لندن می گوید نتایج این تحقیق ثابت کرده با وجودی که درآمد بالاتر و یا ثروت بیشتر با افزایش خطر چاقی مفرط زنان در کشورهای با درآمد متوسط و کم درآمد مرتبط است، اما افزایش سطوح آموزش در کشورهایی که درآمد متوسط دارند بر آگاهی و در نهایت کاهش سطح چاقی مفرط زنان تاثیر دارد.

ارتباط بین آموزش، سلامت و ثروت و رفاه در کشورهای کم درآمد اندکی متفاوت است. کمبود غذاهای کم کالری در این کشورها گاه با شرایط اقتصادی گذشته این کشورها مرتبط است و به نظر می رسد کمیاب بودن این نوع مواد غذایی در این نوع کشورها در مقایسه با کشورهای با درآمد متوسط و با درآمد بالا نرخ تقاضا را افزایش داده است.

وی یادآوری می کند «آموزش بیشتر و یا رفاه بیشتر سبب می شود که مردم غذاهایی مصرف کنند که کیفیت بهتری دارند. تحقیقات ثابت کرده مردمی که از تحصیلات و آموزش بالاتر و بهتری برخوردار هستند برای خرید و مصرف مواد غذایی انتخاب های عاقلانه تر و بهتری می کنند.

در برخی موارد کشورهای کم درآمد برای مواجهه با سطح فزاینده چاقی مفرط سیستم بهداشت و درمان عمومی لازم را ندارند. چاقی مفرط با بیماری های غیرمسری همچون سرطان، دیابت و بیماری های قلب و عروق نیز ارتباط دارند.

دکتر آیتسی سلمی می گوید برای «یافتن ارتباط بین آموزش و فضای زندگی» باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

وی می افزاید «اقدامات مداخله جویانه یا می تواند جنبه آموزشی مسئله را هدف قرار دهد تا دانش آن ها در عرصه بهداشت و سلامت را افزایش دهد و یا سطح آموزش زنان را بالاتر ببرد تا بتوان به نوعی بین آموزش و چاقی ارتباط برقرار کرد».

تبلیغات چندرسانه ای نقش مهمی در سلامت و انتخاب نوع مواد غذایی دارد، در این تبلیغات به مردم گفته می شود که غذاهای فرآوری شده خوشمزه، ارزان قیمت و به آسانی قابل دسترسی هستند. این نوع مواد غذایی اغلب فاقد ارزش غذایی هستند.

این پژوهشگر می گوید آموزش می تواند سیستم دفاعی خوبی در برابر گزینه های ناسالم مواد غذایی پیش روی افراد باشد.

وی می افزاید اگر ریسک ها وخطرات تصمیم گیری ها بر سلامتمان را مدنظر داشته باشیم، تصمیم های خود را با فکر و دقت بیشتری اخذ می کنیم.
XS
SM
MD
LG