لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

شیرینی بیشتر، حافظه کمتر


نیمه اول خرداد ماه فصل شور و التهاب ِ امتحانات مدارس و دانشگاه هاست. در این روزها دغدغه مشترک دانش آموزان یادگرفتن و به خاطر سپردن بیشترین حجم آموخته ها در کوتاه ترین زمان ممکن است. کاری که به سادگی ممکن نیست وعلیرغم ترفندهای مرسوم مثل کم کردن تفریح، معاشرت ها و تغییر برنامه روزمره، نهایتأ واقعیتی به نام خستگی جسمی و ذهنی سراغ آدم می آید.

احساس خواب آلودگی و کندی ذهن، پدیده ای است که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان را مستأصل می کند. برخی برای غلبه بر این حالت به سمت مواد کافئین دار مثل قهوه یا چای می روند و با تصور اینکه قند خونشان پایین است، مقادیر زیادی شکر یا افزودنی های شیرین به نوشیدنی خود اضافه می کنند. اثر آنی این ترکیبات مطابق میل آنهاست؛ احساس شادابی، اما حقیقت این است که احساس خواب آلودگی این افراد دلیلی دیگری دارد که چای و قهوه شیرین درمان آن نیست.

تحقیقات جدید مشخص کردند که اصلی ترین کمبود تغذیه ای که به احساس خواب آلودگی و از بین رفتن تمرکز منجر می شود، کمبود پروتئین و اسیدهای چرب است و سلولهای شکر خصوصأ نوعی که در محصولات آماده و کارخانه ای موجود است، بعد از شکستن در بدن به صورت چربی اشباع درآمده و پس از مدت کوتاهی نه تنها خواب آلودگی را تشدید، بلکه ذهن را تنبل و حافظه را کند می کند.

تا پیش از این رسم براین بود که سود و زیان مصرف خوراکی ها فقط توسط متخصصین تغذیه بررسی می شد و نظر آنها هم درباره مصرف شکر این بود که باعث چاقی و بالارفتن قند خون و تجمع چربی در کبد می شود. اما اخیرأ پژوهشگران علوم رفتاری دانشگاه یو- سی – ال- ای در کالیفرنیا پس یک بررسی طولانی به این نتیجه رسیده اند که؛ مصرف مداوم شیرینی ها و ترکیبات حاوی قند، آسیب غیر قابل بازگشتی به حافظه و توانایی های یادگیری مغز می زند. بررسی آنها نشان داده است؛ برعکس شیرینی ها، مواد خوراکی سرشار از اسیدهای چرب حاوی امگا ۳؛ نظیر؛ گردو، بادام، فندق، بذرکتان و ماهی می تواند سلول های عصبی و مرکزه خاطره و یادگیری مغز را تقویت کرده و در مقابل آسیب عوامل محیطی محافظت کند.

پس ای بچه محصل ها! کنکوری ها! وقتی احساس می کنید مغزتان اشباع شده، سریع نروید سراغ یک لیوان قهوه و یک تخته شکلات؛ چون این ترکیب وسوسه انگیز، شاید تا یک ساعت کمک کند ولی بعد از اینکه از جریان خون محیطی گذشت و تحت تاثیرِ تجزیه و ترکیب شیمیایی دستگاه گوارش قرار گرفت، سرعت انتقال و قدرت یادگیری ذهن تون رو کاهش میدهد.
XS
SM
MD
LG