لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

پاپ فرانسیس و اوباما خواستار حفظ کره زمین شدند


پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز چهارشنبه در واشنگتن خواستار اقدام فوری در جهت کاهش تغییرات آب و هوا و کند کردن سرعت روند گرمایش زمین شد، چرا که به گفته او جهان "در یک زمان حیاتی در تاریخ" به سر می برد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ضمن استقبال گرم از پاپ در کاخ سفید در تایید سخنان پاپ گفت مردم آمریکا و جهان در حفظ زمین "وظیفه مقدس" دارند.

حدود پانزده هزار نفر در مراسم رسمی سخنرانی پاپ و اوباما در محوطه چمن کاخ سفید جمع شده بودند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "باور دارم که هیجانی که میان حاضران در اینجا میبینید نه تنها به خاطر مقام شما به عنوان پاپ بلکه به خاطر شخصیت منحصر به فرد شما نیز هست." رئیس جمهوری آمریکا ضمن ستایش فروتنی و سادگی پاپ به او خوش آمد گفت.

اوباما از پاپ فرانسیس در کاخ سفید استقبال کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:26 0:00

آقای اوباما سپس بااشاره وظایف انسانی جوامع و رهبران جهان و آنچه پاپ به عنوان وظایف انسانی توصیه کرده است، به رویدادهایی نظیر بحران پناهجویانی که از سرزمین‌های جنگ زده گریخته‌اندو آزادی مذهب اشاره کرد. رئیس جمهوری آمریکا سپس از تلاش پاپ برای کمک به برقراری روابط بین کوبا و آمریکا سپاسگزاری کرد.

پاپ نیز در آغاز سخنرانی، با اشاره به پیشینه خود به عنوان فرزند یک مهاجر، موضوع بحران مهاجران و پناهجویان را در آغاز دیدار خود از آمریکا مورد اشاره قرار داد. او گفت که به عنوان فرزند یک مهاجر خوشنود است که میهمان کشوری است که خانواده‌های مهاجر آن را بنا نهاده‌اند.

پاپ اضافه کرد: "می خواهم از تمام زنان و مردان این ملت بزرگ که برای حمایت از جامعه جهانی در رویارویی با این بحران جهان ما تلاش میکنند قدردانی کنم."

او در بخش دیگری از سخنان خود همچنین خواستار برداشتن گام‌های فوری از سوی ایالات متحده برای جلوگیری از نابودی محیط زیست و مقابله با فقر شد.

رهبر کاتولیک‌های جهان که پیشتر به کوبا سفر کرده بود، عصر سه‌شنبه به منظور انجام دیداری پنج روزه، وارد ایالات متحده شد. او در ابتدای ورود مورد استقبال باراک اوباما و خانواده‌اش قرار گرفت. این نخستین سفر پاپ فرانسیس به آمریکا است.

رئیس جمهوری آمریکا و پاپ در ملاقات خود در کاخ سفید گفتگوهایی که در جریان سفر اوباما به واتیکان در ماه مارس ۲۰۱۴ درباره طیف وسیعی از موضوعات با یکدیگر داشتند را پیگیری کردند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید ساعاتی بعد به خبرنگاران گفت که نشست رودروی اوباما و پاپ در کاخ سفید کاملا خصوصی بوده است.

پس از دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، پاپ فرانسیس در دیداری کوتاه از پایتخت ایالات متحده از میان جمعیتی که برای دیدار از او در خیابانها صف بسته بودند گذشت و راهی کلیسای جامع "سن ماتیو" شد تا با اسقف های آمریکا به نیایش بپردازد.

رهبر کاتولیک های جهان قرار است صبح پنجشنبه در نشست مشترک نمایندگان کنگره سخنرانی کند، و سپس از کلیسای کاتولیک "سن پاتریک" در شهر واشنگتن و همچنین از دفاتر برخی از نهادهای خیریه کاتولیک‌ بازدید خواهد کرد.

وی عصر پنجشنبه واشنگتن را به مقصد نیویورک ترک خواهد کرد و روز جمعه پس از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از محل برج‌های دوقلو که هدف حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ بودند بازدید خواهد نمود.

رهبر کاتولیک های جهان روز شنبه از نیویورک به فیلادلفیا خواهد رفت و روز یکشنبه نیز ایالات متحده را ترک خواهد کرد.

پاپ فرانسیس ۷۸ ساله رهبر بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مسیحی کاتولیک است در سراسر جهان است؛ که بیش از ۵۰ میلیون نفر از آنها در ایالات متحده زندگی می‌کنند.

توجه استثنائی او به معضل فقر و وخامت محیط زیست در دنیا، و شجاعت او در ابراز عقاید شخصی در مورد مسائلی مانند دگرباشان و نقش زنان در کلیسا، زمینه ساز تحول شگرفی در کلیسای کاتولیک درآمده است.

پاپ فرانسیس آرژانتینی، دویست و شصت و ششمین رهبر کاتولیک‌های جهان است و حدود دو سال و نیم پیش به این مقام برگزیده شد.

نشریه پولتیکو دو روز پیش در گزارشی نوشت که دولت اوباما با واتیکان برای وساطت پاپ و یافتن راهی برای آزادی سه شهروند آمریکایی زندانی در ایران در تماس بوده و انتظار می رود این موضوع نیز یکی از محورهای گفتگوهای دو طرف در کاخ سفید باشد.

XS
SM
MD
LG