لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۲

اوباما:آمریکا میخواهد مسئله اتمی ایران دیپلماتیک حل شود


شصت و هفتمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از صبح روز سه ‌شنبه به وقت نیویورک، چهارم مهرماه ۱۳۹۰(۲۵ سپتامبر ۲۰۱۲) در مقر اصلی سازمان ملل متحد آغاز به کار کرد.

ساعتی پیش باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سخنرانی خود را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایراد کرد. او در ابتدای نطق خود از کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا در لیبی یاد کرد که اخیرا در جریان بروز اعتراض های خشونت آمیز به انتشار فیلمی که گروهی از مسلمانان آن را توهین آمیز می دانند، در بنغازی و طی حمله اسلامگرایان کشته شد. او ضمن تاکید بر این که حق آزادی بیان در قانون اساسی آمریکا گنجانده شده گفت: «امروز خشونت و نبود مدارا میان اعضای سازمان ملل، جایی ندارد ... هیچ ویدئویی نمی‌تواند دلیلی برای حمله به سفارتخانه ‌ای یا به آتش کشیدن رستورانی در لبنان و یا تخریب مدرسه ای در تونس و پاکستان بشود.»

آقای اوباما گفت جهان تنها می تواند از طریق مدارا و آزادی به پیشرفت دست یابد. او رهبران جهان را به «مقابله علیه خشونت و افراط گرایی» ترغیب کرد. او خطاب به هیات های بین المللی حاضر در نشست مجمع عمومی گفت «وقت آن رسیده آن کسانی که علیه آمریکا و غرب خشونت می ورزند، به حاشیه رانده شود.»

بیشتر نطق آقای اوباما بر تظاهرات واعتراضات خشونت آمیز اخیر در میان مسلمانان متمرکز بود که به انتشار یک فیلم ضداسلامی معترض بودند. باراک اوباما ضمن آن که ویدئوی سرچشمه بروز خشونت ها را محکوم کرد گفت «این ریختن خون افراد بیگناه، از جمله کریستوفر استیونس در بنغازی را توجیه نمی کند.» او گفت آمریکا «عدالت را درمورد قاتلان استیونس اجرا خواهد کرد.»

آقای اوباما در ادامه سخنانش از جمله درباره بحران سوریه و دخالت های ایران در آنجا و همچنین پرونده اتمی ایران اشاره کرد و حاکمیت سوریه را رژیمی خواند که «کودکان را شکنجه می کند و به سوی خانه ها و ساختمان ها راکت شلیک می کند.»

او گفت پایان رنج مردم سوریه با پایان رژیم بشار اسد میسر می شود و دولت ایران ضمن آن که به حقوق مردم خود احترام نمی گذارد، حقوق مردم کشورهای دیگر را نیز نقض می کند.

باراک اوباما به ایران هشدار داد که ایالات متحده «هرآنچه باید را انجام می دهد» تا از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند. او گفت هنوز «وقت و شکیبایی و آرامش» برای مذاکره درباره برنامه اتمی ایران باقی است و آمریکا می خواهد تا مسئله هسته ای ایران از طریق دیپلماتیک حل شود اما «زمان برای این کار نامحدود نیست».

آقای اوباما گفت: «ایران مسلح به سلاح اتمی، چالش قابل کنترلی نیست. ایران هسته ای تهدیدی است علیه اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس و اقتصاد جهانی.»

پیشتر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به عنوان اولین سخنران مجمع عمومی امسال خواستار تلاش بیشتر جامعه بین الملل برای حل بحران سوریه شد.

او درگیری های سوریه را «فاجعه ای منطقه ای با تبعات جهانی» خواند و هر دو طرف درگیری یعنی حاکمیت بشار اسد و انقلابیون مسلح را به جنایت علیه بشریت متهم کرد.

بان کی مون در عین حال ضمن اشاره به اعتراض های خشونت بار اخیر مسلمانان به ویدئوی موهون به پیامبر اسلام گفت رهبران جهان باید برای فرونشاندن تنش ها بیشتر تلاش کنند. او گفت «بسیاری می خواهند یک جرقه کوچک را به شعله های بزرگ آتش بدل کنند.»

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین گفت «بن بست خطرناک» پیش آمده در مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها ممکن است روزنه رسیدن به راه حل دو کشوری را مسدود کند. او جنگ لفظی میان اسرائیل و ایران بر سر برنامه اتمی تهران را نیز مورد انتقاد قرار داد.
XS
SM
MD
LG