لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

ابراهیمی و بان کی مون در مورد سوریه گفت وگو کردند


جنگ جاری در سوریه موضوع اصلی مذاکرات روز شنبه بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد با اخضر ابراهیمی میانجی بین المللی صلح، در آستانه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بود.

این دو ابراز امیدواری کردند که جلسات سران در نیویورک به بهبود اوضاع انسانی در سوریه و چاره جوئی برای کل بحران در آن کشور، که به گفته آنان تهدیدی فزاینده علیه صلح و امنیت در منطقه است، کمک کند.

اطلاعیه ای که پس از این مذاکرات منتشر شد می گوید چگونگی رسیدگی به آنچه که هر دو آن را «سطوحی هولناک از خشونت در سوریه» توصیف کردند ، در کانون مذاکرات بود.

نیروهای دولتی و اپوزیسیون روز شنبه در نقاط مختلف سوریه درگیر جنگی شدید بودند، و ارتش آزاد سوریه اعلام کرد مقر فرماندهی خود را از ترکیه به سوریه متقل کرده است.

فعالان اپوزیسیون می گویند دست کم ۲۵ نفر در جریان بمباران حلب و اطراف آن توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند. به گفته آنان ارتش از طریق این حملات سعی می کند مخالفان را به خروج از مواضعشان وادارد.

در همین حال ارتش آزاد سوریه، که بیشتر اعضای آن را جداشدگان از ارتش دولتی تشکیل می دهند، ویدیوئی منتشر کرد که می گوید مقر خود را به «نواحی آزادشده» در سوریه منتقل کرده است.

سرهنگ ریاض الاسد از ارتش آزاد سوریه می گوید این ارتش امیدوار است به دمشق حمله ای تهاجمی انجام دهد.

اوساما موناجد از شورای ملی اپوزیسون سوریه انتقال به سوریه را به سود مخالفاان دانست.

وی در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت رزمندگان مخالف تاکتیک ها، استراتژی ها و سیستم های تسلیحاتی خود را را بهتر کرده اند اما هنوز برای حمله به دمشق آماده نیستند.

روز جمعه هفته نامه مصری الاهرام العربی مصاحبه ای با بشار اسد رییس جمهوری سوریه چاپ کرد که گفته است آنهائی که برای مخالفان می جنگند هیچگاه از نبرد پیروز بیرون نمی آیند.

در تحولی دیگر، رسانه ها در ترکیه گزارش دادند که آن کشور در واکنش به نبردهای شدید در نواحی مرزی ترکیه و سوریه به آن نواحی خودروهای نظامی فرستاده است .
XS
SM
MD
LG