لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۰

آمریکا برای ۲۰ تن از همراهان احمدی نژاد ویزا صادر نکرد


احمدی نژاد در سخنرانی های پیشین خود در مجمع عمومی از برنامه اتمی ایران حمایت کرد و علیه اسرائیل، آمریکا و اروپا سخن گفت.
احمدی نژاد در سخنرانی های پیشین خود در مجمع عمومی از برنامه اتمی ایران حمایت کرد و علیه اسرائیل، آمریکا و اروپا سخن گفت.
ایالات متحده آمریکا از صدور ویزا برای حدود ۲۰ مقام دولتی، خبرنگار و همچنین تیم های حفاظت و تشریفات ایرانی که قصد داشتند در مجمع عمومی امسال سازمان ملل متحد در نیویورک حاضر شوند، خودداری کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس «از مجموع ۱۶۰ ویزای درخواستی برای هیات همراه رئیس جمهور نزدیک به بیست نفر، از همراهی محمود احمدی نژاد به دلیل عدم صدور ویزا بازماندند.» ایران از دو ماه قبل برای آنان تقاضای ویزا کرده بود.

دلیلی برای رد شدن درخواست ویزای این افراد اعلام نشده اما بسیاری از مقامات ایرانی به دلیل تحریم های مرتبط با برنامه اتمی تهران، حق سفر به خارج از کشور را ندارند.

خبرگزاری رویترز می نویسد وزارت خارجه آمریکا در این زمینه ابراز نظر نکرده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، برای محمد شیخان، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی و محمد جعفر بهداد، معاون سیاسی دفتر رییس جمهور و همچنین دو وزیر کابینه ویزا صادر نشده است. فارس نام این دو وزیر را اعلام نکرد.

محمود احمدی نژاد از سال ۱۳۸۴ (۲۰۰۵) و اولین سال دور نخست ریاست جمهوری ایران تاکنون هر سال در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کرده است. او روز چهارشنبه آخرین سخنرانی خود را در مقام رییس جمهوری اسلامی ایران، در این نشست سالانه ایراد خواهد کرد.

احمدی نژاد که دور دوم ریاست جمهوری اش سال آینده به پایان می رسد، در سخنرانی های پیشین خود در مجمع عمومی از برنامه اتمی ایران دفاع کرد و بر صلح آمیز بودن آن تکیه کرد و همچنین حملات لفظی را علیه اسرائیل، آمریکا و اروپا سرداد.

او پیشتر از همین تریبون، هولوکاست را زیر سوال برده و همچنین درباره عاملان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ابراز تردید کرده است. در اعتراض به این اقدام، بسیاری از دیپلمات های غربی حاضر در جلسه، به نشانه اعتراض سالن را ترک کردند.

به گفته خبرگزاری فارس، امسال محمد شریف ملک زاده، مشاور رئیس جمهور، لطف الله فروزنده معاون پارلمانی رئیس جمهور، علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی، اسفندیار رحیم مشایی رئییس دفتر رئیس جمهور، علی اکبر صالحی وزیر خارجه، ابوالحسن فقیه رئیس جمعیت هلال احمر، غلامحسین الهام مشاور حقوقی رئیس جمهوری و حمید بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور، محمود احمدی نژاد را در سفر به نیویورک همراهی می کنند.
XS
SM
MD
LG