لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

نماینده کانادا: در سازمان ملل به احمدی نژاد تریبون ندهید


یک نماینده لیبرال پارلمان کانادا از سازمان ملل خواسته است محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را از شرکت در شصت و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک منع کند.

در شرایطی که قرار است محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ٢٦ سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند، اروین کاتلر، وکیل حقوق بشر بین الملل و نماینده لیبرال پارلمان کانادا در نامه ای خطاب به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از این نهاد بین المللی خواسته است تا این فرصت را از رئیس جمهوری جنجالی ایران سلب کند.

این نماینده سرشناس پارلمان و وزیر دادگستری پیشین کانادا گفته است «با توجه به اظهارات فتنه انگیز و سرشار از نفرت پرزیدنت احمدی نژاد که به اصول قانون بین الملل بی احترامی می کند، حقوق بشر شهروندان کشورش را به طور گسترده سرکوب می کند و در تروریسم بین المللی دست دارد، فراهم آوردن فرصتی برای او برای خطاب قرار دادن مجمع ملت ها نه تنها غیرقابل پذیرش است بلکه در سطح اعتبار و ارزش سازمان ملل نیست و این در واقع فقط به نفع آقای احمدی نژاد تمام می شود».

آقای کاتلر که ریاست یکی از گروه های کمیته پارلمانی حقوق بشر در ایران در پارلمان کانادا را به عهده دارد، خاطرنشان کرده است فراهم کردن فرصتی دیگر برای سخنرانی احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد «بی رحمانه به سخره گرفتن عدالت و حاکمیت قانون است که (نقش) همه ما را در وجه خطای تاریخ ثبت خواهد کرد».

با وجودی که دولت محافظه کار کانادا هنوز در قبال اظهارات و درخواست این نماینده پارلمان از حزب لیبرال به طور رسمی اظهارنظر نکرده، اما سخنگوی جان برد، وزیر امور خارجه کشور به روزنامه تورنتو سان گفته است که موضع رسمی دولت نیز انعکاس دهنده دیدگاه آقای کاتلر است.

ریک روت، دبیر مطبوعاتی وزیر امور خارجه کانادا به این روزنامه گفته است «هیچ دولتی در جهان آشکارتر و مقتدرانه تر از کانادا نسبت به حکومت ضدیهودی و نژادپرست تهران موضع گیری نکرده است. ما این ادبیات (فتنه انگیز و خشن) را با اقدام عملی پاسخ داده ایم».

بنا به گزارش روزنامه تورنتو سان، وزیر دادگستری پیشین و دادستان کل کانادا نامه مشابهی با همین مضمون به هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده ارسال کرده است.

آقای کاتلر در نامه خود خاطرنشان کرده است: «بگذارید تردید و خطایی در این مورد باقی نماند: فردی که با نقض قطعنامه های سازمان ملل متحد در پی دستیابی به مخرب ترین و مرگبارترین سلاح است، اظهارات تحریک آمیزی در مورد نسل کشی مطرح می کند، در جنایت علیه بشریت دست دارد، شهروندان کشورش به طور گسترده ای سرکوب می کند، اصول و قوانین اولیه منشور سازمان ملل متحد را نقض می کند، چنین فردی، به جای آن که از تریبون چنین سازمان معتبر و قابل احترامی منفعت ببرد، باید از سوی این نهاد بین المللی محکوم شود.»

کانادا و ایالات متحده و برخی کشورهای غربی دیگر به کرات سخنرانی محمود احمدی نژاد را بایکوت کرده اند.

کانادا دو هفته پیش مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران به طور کامل قطع کرد و پس از فراخواندن دیپلمات های خود از تهران و اخراج دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران از اتاوا، سفارتخانه خود را در تهران تعطیل کرد.
XS
SM
MD
LG