لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۷

موضوعی مهم در مجمع عمومی: تنش بر سر برنامه اتمی ایران


برنامه اتمی ایران، که گمان می رود با هدف ساخت سلاح اتمی دنبال می شود، و تهدیدهای اسراییل و آمریکا به استفاده از زور برای متوقف کردن آن، از موضوعات مهم در نشست این هفته ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل روز یکشنبه به هیات دولت خود گفت در مجمع عمومی هشدار خواهد داد که ایرانِ مجهز به سلاح اتمی، یک تهدید برای جهان است.

نخست وزیر اسراییل می گوید که او در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل خواهد گفت خطرناک ترین کشور جهان، نمی تواند به خطرناک ترین سلاح جهان مجهز باشد.

نتانیاهو قرار است روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یعنی یک روز پس از سخنرانی محمود احمدی نژاد در این مجمع، سخنرانی کند.

ایران می گوید فناوری اتمی را برای مقاصد صرفا صلح آمیز دنبال می کند. اسراییل و چند کشور غربی این گفته ایران را رد می کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرده اند.
اما نخست وزیر اسراییل از جامعه بین الملل می خواهد تا به طور روشن «خطوط قرمزی» را برای برنامه اتمی ایران تعیین کند که عبور از آنها، بتواند اقدام نظامی علیه ایران را رقم بزند.

چند روز پیش محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران اعلام کرد هر گونه حمله علیه ایران می تواند به یک درگیری جهانی منجر شود. او گفت به خاطر وسعت اسراییل و آسیب پذیری هایی که دارد، فکر نمی کند چیزی از آن باقی بماند.

رسانه های بین المللی می گویند اسراییل به تسلیحات اتمی مجهز است، اما دولت اسراییل این موضوع را نه تایید و نه تکذیب می کند.

آتیوا الدار، یک روزنامه نگار اسراییلی می گوید این قابلیت اتمی که گفته می شود اسراییل دارد، یکی از دلایل اصلی ایران برای تلاشهای اتمی اش است که گمان می رود با هدف ساخت سلاح انجام می شود. او می گوید حمله به ایران احتمالا وضعیت را بدتر خواهد کرد.

به گفته الدار اگر اسراییل به ایران حمله کند، بیش از دو یا سه سال طول نخواهد کشید که ایران نه تنها قابلیت هسته ای پیدا می کند، بلکه بهانه و انگیزه خیلی خوبی نیز برای ایجاد تعادل استراتژیک پیدا می کند؛ یعنی با دست یابی به بمب اتمی تا زمانی که اسراییل چنین سلاحی در اختیار دارد.

نتانیاهو می گوید اگر متحدان اسراییل درباره ایران به اقدامی دست نزنند، این کشور حق اقدام یک جانبه را برای خود محفوظ نگه می دارد.

اما روزنامه نگار اسراییلی می گوید فکر نمی کند که اسراییل تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به ایران حمله کند. به گفته او، رهبران اسراییل نمی خواهند به آنها به عنوان کسانی که در مسائل سیاسی داخل آمریکا دخالت می کنند، نگریسته شود.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر، آبان ماه، برگزار می شود.


شماری از تحلیلگران می گویند اسراییل به تنهایی به ایران حمله نخواهد کرد، چرا که در این مورد اتفاق نظری داخل اسراییل وجود ندارد.

الدار می گوید حمله اسراییل به ایران، آینده ی پیمان منع گسترس تسلیحات اتمی، ان پی تی، را به خطر می اندازد. مقامات ارشد ایران گفته اند اگر به این کشور حمله شود، ایران ممکن است از این پیمان خارج شود. اما اسراییل و دولت های غربی می گویند یکی از دلایل اصلی برای بازداشتن ایران از دست یابی به سلاح اتمی، جلوگیری از آغاز یک مسابقه تسلیحاتی اتمی در خاورمیانه است.
XS
SM
MD
LG