لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

اوباما طرح جامع کاهش گازهای گلخانه ای را اعلام می کند


Obama to Unveil Plan to Combat Climate Change
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

دولت باراک اوباما از طرحی خبر داده است که هدفش کاهش تولید گازهای گلخانه ای در نیروگاه های آمریکا است که سوخت فسیلی مصرف می کنند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه این طرح موسوم به «طرح انرژی پاک» را اعلام خواهد کرد.

طرح انرژی پاک آخرین نسخه از قوانین وضع شده توسط «آژانس حفاظت از محیط زیست» در آمریکا است. اوباما در ویدئویی که روز شنبه به همین مناسبت در رسانه های اجتماعی منتشر کرد، این طرح را بزرگترین و مهمترین قدم دولت خود برای مقابله با تغییرات جوی توصیف کرد.

طبق طرح فوق دولت فدرال ایالت ها را ملزم می کند تا بر اساس مصرف انرژی خود، استاندارد تولید گازهای گلخانه ای را تغییر بدهند. این طرح همچنین مشوق هایی را برای ایالت ها درنظر گرفته تا هرچه زودتر استانداردهای جدیدی را برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر به کار گیرند.

هدف از این طرح کاهش ۳۲درصدی تولید گازهای گلخانه ای نیروگاه ها تا سال ۲۰۳۰ نسبت به میزان گازهای تولیدی در سال ۲۰۰۵ است.

کاخ سفید می گوید نسخه جدید از طرح کاهش گازهای گلخانه ای در صورت اجرا میزان برق تولیدی از منابع انرژی پاک را تا ۲۸ درصد افزایش می دهد.

اوباما در ویدئوی جدیدش می گوید: «نیروگاه ها بزرگترین منبع آلاینده های مضر کربنی هستند که در تغییرات آب و هوا نقش مهمی ایفا می کنند. تاکنون، هیچ محدودیتی از سوی دولت فدرال بر میزان آلاینده های کربنی وجود نداشته است.»

طرح انرژی پاک باراک اوباما-۲۰۱۵
طرح انرژی پاک باراک اوباما-۲۰۱۵

پیشتر شماری از ایالت های آمریکا خبر داده بودند که با طرح فوق مقابله می کنند و حتی برخی ایالت ها گفتند که دولت را بر سر اعمال این قوانین جدید به دادگاه می کشند. میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنای آمریکا با ارسال نامه ای به فرماندارهای تمام ۵۰ ایالت آمریکا آنان را به مخالفت با طرح فوق ترغیب کرده است.

منتقدان اوباما می گویند این کار افزایش بهای برق را به دنبال دارد.

در سال ۲۰۱۲ آمریکا ۳۷ درصد از انرژی خود را از سوخت فسیلی، ۳۰ درصد از گاز طبیعی، ۱۹ درصد از نیروگاه های هسته ای، ۷ درصد از منابع آبی مثل سدها و ۵ درصد از انرژی مصرفی اش را از منابع قابل تجدیدپذیر مثل انرژی باد و خورشید تامین کرده است.

XS
SM
MD
LG