لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

«۷ میلیارد رویا، یک کره، احتیاط در مصرف» شعار امسال روز جهانی محیط زیست


مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۲ میلادی روز پنجم ژوئن را روز جهانی محیط زیست اعلام کرد تا با بهره‌گیری از وسایل گوناگون در زمینه حفاظت از کره زمین، به تمامی ساکنان آن اطلاع رسانی بشود.

سازمان ملل متحد برای امسال شعار روز جهانی محیط زیست را «۷میلیارد رویا، یک کره، احتیاط در مصرف» تعیین کرده است و از همه ساکنان این کره خاکی می‌خواهد در مصرف منابع طبیعی آن صرفه‌جویی کنند.

با آلوده کردن محیط بر اثر استخراج معادن، فعالیت کارخانه‌های دودزا، و آتش سوزی جنگل ها، مبارزه کنند و از ریختن زباله به آب، یا رها کردن آنها در طبیعت، جنگل و کوهستان‌ها خودداری نمایند.

به جای استفاده از انرژی‌های فسیلی مانند نفت، زعال سنگ و گاز طبیعی، از انرژی باد آب و خورشید که انرِژی پاک نامیده می‌شوند، بیشتراستفاده کنند و از انتشار گازهای گلخانه‌ای که به لایه ازون آسیب می‌رسانند، تا حد امکان جلوگیری به عمل آورند.

در نشست مجمع عمومی درباره محیط زیست، همچنین نهادی به نام برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد شکل گرفت تا در زمینه اطلاع رسانی و هشدار دادن به ساکنان کره زمین فعالیت‌های گسترده‌ای را از طریق رسانه‌ها و برپائی کنفرانس‌ها آغاز کند.

یکی از موضوع‌های نشست سران گروه ۷، که قرار است در روزهای ۷ و ۸ ژوئن در مونیخ آلمان برگزار شود، نیز گفتگو و چاره جویی در باره پدیده گرمایش زمین و مبارزه با گازهای گلخانه‌ای اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG