لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

اوباما: مقابله با دولت اسلامی نیاز به همکاری منطقه ای دارد


باراک اوباما، رئيس جمهوری آمریکا احتمال بمباران زودهنگام پیکارجویان افراطی اسلامگرا در سوریه را کم شمرد. آقای اوباما روز پنجشنبه به خبرنگاران در کاخ سفید گفت او هنور روی طرح جامعی برای برخورد با گروه «دولت اسلامی» کار می کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده به بمباران اهداف «دولت اسلامی» در عراق ادامه می دهد و به آنها ضربه زده است. اما اضافه کرد که گمانه زنی های اخیر رسانه ای که آیا آمریکا به زودی عملیات علیه «دولت اسلامی» را به سوریه گسترش می دهد، فرضی است.

مسئولان آمریکایی می گویند امکان عملیات محدود نظامی در سوریه را بررسی می کنند. اخیرا آقای اوباما مجوز پرواز های تجسسی علیه پیکارجویان «دولت اسلامی» در سوریه را صادر کرد.

آقای اوباما در کنفرانس خبری روز پنجشنبه خود تاکید کرد که نیروهای آمریکایی نمی توانند به تنهایی با این تهدید مقابله کنند و گفت منطقه باید در این مورد همکاری کند.

او گفت این باید یک زنگ بیدار-باش برای سنی ها، شیعه ها و همه باشد که گروه دولت اسلامی به جز خشونت، هرج و مرج و قتل عام مردم بیگناه هیچ بینش و ایدئولوژی ندارد. آقای اوباما گفت: برای اطمینان یافتن از ریشه کن شدن [دولت اسلامی] ما باید همه با هم کار کنیم، حتی اگر در مسائل مختلف سیاسی اختلاف داریم.

باراک اوباما این سخنان را پیش از جلسه با تیم امنیت ملی خود در مورد بحران عراق و سوریه مطرح کرد. هنوز سخنی از آنچه در جلسه تصمیم گیری شده، منتشر نشده است.

سوریه این هفته گفت از کمک های آمریکا و بریتانیا برای مبارزه با پیکارجویان تنها در صورت هماهنگی با دمشق استقبال می کند. مقام های آمریکایی گفته اند با سوریه مشورت نمی کنند زیرا بشار اسد اعتبار رهبری سوریه را ندارد.

روز جمعه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر خشم خود را از به گفته او «کشتار وحشیانه غیرنظامیان» به دست گروه «دولت اسلامی» در عراق و سوریه ابراز کرد. او گفت همه جوامعی که برای نسل ها در شمال عراق زندگی می کرده اند، مجبور شده اند برای حفظ جان خود و یا عقاید مذهبی آن منطقه را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG