لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

باراک اوباما مجوز پروازهای تجسسی بر فراز سوریه را صادر کرد


یک مقام ارشد کاخ سفید گفت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مجوز پرواز های تجسسی بر فراز سوریه را صادر کرد.

این مقام کاخ سفید اواخر روز دوشنبه گفت باراک اوباما اقدام نظامی در سوریه را تایید نکرده است، اما آمریکا در حال آماده کردن گزینه های نظامی برای مبارزه با نیروهای «دولت اسلامی» است.

«دولت اسلامی» مناطع وسیعی را در شرق سوریه و شمال و غرب عراق تصرف کرده است.

هواپیماهای آمریکایی پیشتر برای کمک به نیروهای مرکزی و کردی برای پس گرفتن کنترل مناطق از گروه «دولت اسلامی» چندین حمله هوایی در عراق انجام دادند. از جمله این مناطق سد موصل است که منبع مهم تامین برق بخش های وسیعی از عراق است.

مقامات وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از لزوم تعقیب پیکارجویان «دولت اسلامی» در دو سوی مرز سخن گفته اند.

عملیات علیه این گروه با جنگ داخلی سوریه که بیش از سه سال از آن می گذرد، پیچیده شده است.

مسوولان کاخ سفید می گویند باراک اوباما نمی خواهد که اقدام آمریکا به عنوان کمک به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه قلمداد شود. بشار اسد بارها «تروریست ها» را مقصر درگیری ها در کشورش خوانده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا «تمایلی برای کمک به رژیم اسد ندارد. در حقیقت ما چندین سال است که خواستار کناره گیری رژیم اسد شده ایم.»

پیشتر در روز دوشنبه، ولید المعلم، وزیر امورخارجه سوریه گفته بود کشورش حاضر به همکاری با جامعه جهانی، از جمله آمریکا و بریتانیا است، اما هرگونه حمله باید با هماهنگی دولت دمشق صورت بگیرد.

او هشدار داد هرگونه حمله یکجانبه آمریکا در سوریه «اقدامی خصمانه» خواهد بود که منجر به تلاش پدافند هوایی سوریه برای سرنگون کردن هواپیماهای آمریکایی می شود.

در همین حال، روز دوشنبه، یک سناتور مطرح دموکرات گفت باراک اوباما برای عملیات هوایی خود علیه شبه نظامیان اسلامگرا در عراق و سوریه نیاز دارد مجوز صریح کنگره را دریافت کند.

سناتور تیم کین، از ایالت ویرجینیا، در بیانیه ای گفت خواستار این است که ماموریت و اهداف عملیات نظامی علیه «دولت اسلامی» برای کنگره، مردم آمریکا، و نظامیان روشن شود. او گفت کنگره باید در این مورد رای گیری کند.

به گزارش نشریه هیل، این سناتور گفت به عقیده او، عملیات نظامی علیه این شبه نظامیان شامل مجوزهای فعلی کنگره نمی شود. او از دولت اوباما خواست تا طی دو هفته آینده، استراتژی و اهداف ماموریت علیه «دولت اسلامی» را به روشنی تعیین کند و بعد آن را برای بررسی و رای گیری به کنگره آمریکا عرضه کند.

هیل می نویسد این بیانیه چند ساعت پس از آن منتشر شد که کاخ سفید از تعهد دادن به گرفتن اجازه از کنگره برای صدور مجوز حملات هوایی در سوریه خودداری کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی می گوید پس از مجوز باراک اوباما، پرواز هواپیماهای آمریکا بر فراز سوریه آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG