لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۲

ملاقات اوباما با مشاوران امنیتی برای بررسی بحران عراق و سوریه


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای بحث در باره راه های نبرد با پیشروی سریع پیکارجویان دولت اسلامی درعراق و سوریه ، با مشاوران خود ملاقات می کند.

آقای اوباما هفته پیش اجازه داد پروازهای شناسایی برفراز شرق سوریه صورت گیرد. دولت اسلامی افزون بر بیشتر مناطق شمالی و غرب عراق، کنترل ناحیه ای بزرگ از شرق سوریه را نیز در دست دارد.

در این جلسه، پرزیدنت اوباما حمله هوایی علیه پیکارجویان در سوریه را بررسی می کند، اما کاخ سفید می گوید انتظار نمی رود او بی درنگ پس از جلسه اقدام نظامی جدیدی را اعلام کند. رئیس جمهوری و مشاوران او، از جمله وزیران امور خارجه و دفاع، روسای سازمان های اطلاعاتی و نیز فرماندهان نظامی، در «اتاق وضعیت» در کاخ سفید ملاقات می کنند.

سوریه گفته است از کمک آمریکا و بریتانیا برای نبرد با ستیزه گران دولت اسلامی استقبال خواهد کرد ، اما تاکید کرده است چنین اقدامی باید در هماهنگی با دمشق صورت گیرد. سوریه همچنین گفت هر حمله یک جانبه آمریکا را نقض حریم فضایی خود تلقی خواهد کرد و امکان دارد در صدد سرنگون کردن هواپیماهای جنگی آمریکا برآید. آمریکا پاسخ داده است نخست با سوریه رایزنی نخواهد کرد.

در جلسه کاخ سفید احتمال می رود واکنش آمریکا به گسترش درگیری روسیه در اوکراین نیز مورد بحث قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG