لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۶

آمریکا کمک‌رسانی به اقلیت ترکمان عراق را بررسی می‌کند


عکس آرشیوی از یک خانواده شیعه عراقی که در پی حملات گروه دولت اسلامی به موصل و روستاهای اطراف، مجبور به فرار شدند.

ایالات متحده ارسال کمک‌های انساندوستانه به ترکمان‌های عراق، اقلیت شیعه در شمال آن کشور، را تحت بررسی قرار داده است. در همین حال نیروهای کرد عراقی با پشتیبانی هوایی آمریکا، تهاجم گسترده‌ای را علیه پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده که نامشان فاش نشده، آمریکا تصمیم به ارسال کمک‌های بشردوستانه به ساکنان روستای آمرلی گرفته است. سازمان ملل متحد هفته گذشته نسبت به شرایط مخاطره‌آمیز اقلیت ترکمان‌ شیعه در این روستا که بدون برق و آب آشامیدنی در محاصره پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) گرفتار هستند، هشدار داده بود.

با این حال بر اساس این گزارش، آمریکا هنوز برنامه زمان‌بندی برای این ماموریت کمک‌رسانی را مشخص نکرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت، ایالات متحده قصد دارد یک ائتلاف بین‌المللی از کشورهای اروپایی، عرب و ورای آن، برای مقابله با پیکارجویان گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه تشکیل دهد.

رئیس جمهوری فرانسه نیز روز پنجشنبه با بیان این که کشورش برای کمک به حفظ وحدت در عراق به مسئولیت‌های خود عمل خواهد کرد، گفت «ما برای پناهجویان، و کردستان عراق کمک فراهم کرده‌ایم. فرانسه برای مبارزان در خط اول جبهه جنگ علیه گروه دولت اسلامی سلاح تامین کرده است.»

فرانسوا اولاند در ادامه گفت تنها به این کمک‌ها نمی‌توان بسنده کرد و باید تلاش‌های بین‌المللی بیشتری برای حفظ وحدت در عراق صورت گیرد و افزود «نمی‌توان در این مرحله متوقف ماند؛ پشتیبانی ما برای کمک به وحدت در عراق باید افزایش یابد تا هر اقلیتی بتواند در صلح زندگی کند.»

همزمان، گزارش‌ها حکایت از آن دارد که نیروهای امنیتی عراق برای شکستن محاصره روستای آمرلی آماده می‌شوند. ارتش عراق نیز روز چهارشنبه چند حمله هوایی علیه مواضع دولت اسلامی در آن منطقه انجام داد.

هزاران نفر از روستاهای عراق برای فرار از حملات خوشنت‌بار اعضای افراطی داعش به اردوگاه آوارگان در خانقین در ۱۴۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد پناه برده‌اند. مدیر این اردوگاه شرایط زندگی آنها را دشوار خوانده و می‌گوید «البته یک فاجعه است؛ آنها در این هوای گرم زیر چادر زندگی می‌کنند.»

به گزارش تلویزیون روداو، وابسته به کردها، پیکارجویان دولت اسلامی در تلاش برای توقف پیشروی پیشمرگه‌های کرد به سمت شهر زومار، سه چاه نفتی در منطقه را به آتش کشیندن. کردها تحت پوشش جنگنده‌های آمریکایی به سمت زومار پیشروی کرده‌اند و به گزارش خبرگزاری‌ها یک تهاجم گسترده علیه پیکارجویان داعش را در چهار جبهه آغاز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG