لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۹

اوباما اوضاع جهان را «حزن‌انگيز» توصیف کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی به انتخابات افغانستان، مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران، بحران اسرائیل و فلسطینی‌ها و در نهایت به درگیری‌های اوکراین اشاره کرد.

رئیس جمهوری آمريکا، در بیانیه‌ای ۱۰ دقیقه‌ای مردم آمريکا را درباره چهار مساله متفاوت در حوزه سیاست خارجی مورد خطاب قرار داد و در پايان، وضعيت بحرانی جهان را در يک جمله خلاصه کرد و گفت «ما در دنيایی پيچيده و در زمانه ای پرچالش‌ زندگی می‌کنيم.»

باراک اوباما، روز چهارشنبه ۲۵ تيرماه، در سخنانی در کاخ سفيد به انتخابات بحث‌انگيز در افغانستان، مذاکرات پيرامون برنامه هسته‌ای ایران، بحران اسرائیل و فلسطینیهاو در نهایت به درگیری‌های اوکراین اشاره کرد.

تازه‌ترين تحول قابل توجه در مواضع کاخ سفيد در اين زمينه‌ها، البته، اعلام تحریم‌های جدید عليه روسیه بود که درست قبل از آغاز سخنان آقای اوباما انجام گرفت. رئیس جمهوری آمریکا از این تحریم ها به عنوان بخشی از تلاش‌های مداوم ایلات متحده به منظور تنبیه روسیه برای بی‌ثبات کردن حکومت جدید اوکراین نام برد، که با حمایت از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق آن کشور صورت می‌گيرد. رئيس جمهوری آمريکا گفت که او رئیس جمهوری روسیه را درزمینه نياز به اقدامات مشخصی که بايد انجام گيرد، روشن ساخته است.

آقای اوباما گفت «حرف کافی نيست، باید در عمل ببينيم که اقدامات مشخصی انجام می‌‌گيرد و روسیه در واقع متعهد به پایان دادن این درگیری در طول مرز روسیه و اوکراین است.»

اما او بیش از نیمی از بیانیه‌ای را که قرار بود بيلان تحریم‌ها باشد، به معضل‌های دیگری در عرصه سياست خارجی اختصاص داد. در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت، قدرت‌های جهان و ایران ممکن است برای رسيدن به توافقی در مورد برنامه اتمی تهران به زمان بیشتری فراتر از مهلت ۲۹ تيرماه (۲۰ ژوئیه) نیاز داشته باشند.

در مناقشه اسرائیل و فلسطیني‌ها، آقای اوباما گفت که ایالات متحده به بررسی همه پيشنهادها و راه‌حل‌های ديپلماتيک برای رسيدن به آتش‌بس ادامه خواهد داد؛ او بلافاصله اضافه کرد که اسرائیل در برابر سيلی از حملات موشکی، «حق دارد از خود دفاع کند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده سخنان خود را با تقدیر از جان کری وزیر امور خارجه خود آغاز کرد که به شکستن بن‌بست بین دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان بر سر شمارش آرای انتخابات آن کشور کمک شايانی کرد. وی گفت اين بن‌بست می‌توانست کشور را به ورطه غيرقابل کنترلی بياندازد. با این حال، آقای اوباما اشاره کرد پس از حل موقت اين بحران، بحران‌های ديگری هستند که بايد به آنها پرداخته شود.

وی در پایان گفت «برای هیچ یک از این چالش‌ها راه حل‌های فوری و آسانی موجود نيست، اما همه آنها نیاز به رهبری آمریکا دارند. مطمئنم اگر ما صبور و مصمم باشيم، می‌توانيم با این چالش‌ها مقابله کنيم.»

XS
SM
MD
LG