لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۳

کاخ سفید از رفتار «مطلوب» ایران در مذاکرات هسته‌ای قدردانی کرد


Handout picture released by the Espirito Santo State Press Office shows an aerial view of the Doce River - which was flooded with toxic mud after a dam owned by Brazilian Vale SA and Australian BHP Billiton Ltd burst early this month - flowing into the Atlantic Ocean in Regencia, Espirito Santo State, Nov. 24, 2015.
Handout picture released by the Espirito Santo State Press Office shows an aerial view of the Doce River - which was flooded with toxic mud after a dam owned by Brazilian Vale SA and Australian BHP Billiton Ltd burst early this month - flowing into the Atlantic Ocean in Regencia, Espirito Santo State, Nov. 24, 2015.

کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه رفتار ایران در طول شش ماه گذشته و در جریان گفتگوهای هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را «به طرز شگفت‌آوری مطلوب» خواند و از آن قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید با بیان این مطلب، گفت نمی‌تواند گزارش‌های رسانه‌ها مبنی بر تمدید مذاکرات برای رسیدن به یک توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران را، پس از مهلت تعیین شده ۲۹ تیر ماه (۲۰ ژوئیه) تائید کند.

سخنگوی کاخ سفید در سخنانی که بازتاب نظر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بود گفت شکاف‌هایی وجود دارد که پیش از رسیدن دیپلمات‌های ایران و قدرت‌های جهانی به توافق باید پر شوند.

وی در ادامه گفت آقای کری عصر روز چهارشنبه با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و جو بایدن معاون وی در کاخ سفید دیدار خواهد کرد و در باره راه‌های گوناگون پیشبرد مذاکرات با ایران به گفتگو خواهد پرداخت.

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشت ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵ روی قطعی کردن شرایط تمدید احتمالی مذاکرات کار می‌کنند و ممکن است روز جمعه اعلام شود.

رسانه‌های ایرانی روز چهارشنبه به نقل از یک دیپلمات ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران از توقف مذاکرات هسته ای ایران در روز جمعه، دو روز زودتر از زمان اعلام شده خبر دادند. با این حال، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته است مذاکرات بطور جدی تا یکشنبه ادامه خواهد یافت.

آقای ظریف روز چهارشنبه، در پی یک جلسه محرمانه با ویلیام برنز معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت «ما هنوز با تمدید مذاکرات موافقت نکرده‌ایم.» به گزارش ایرنا، دیدار ویلیام برنز با محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران سه ربع طول کشید. ایرنا می گوید در این دیدار دو طرف در مورد «نزدیک تر کردن دیدگاه ها» گفتگو کردند.

از سوی دیگر کاترین اشتون ظهر چهارشنبه، وین را به مقصد بروکسل ترک کرد تا در مراسم انتخاب جانشین‌ خود شرکت کند. خانم اشتون تا ۹ آبان ماه (۳۱ اکتبر) به فعالیت‌های خود به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا ادامه خواهد.

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از دیپلمات‌ها می‌نویسد مذاکرات در برخی مسائل پیشرفت ملموسی داشته، اما شکاف‌های بزرگی بویژه در مساله مهم ظرفیت غنی‌سازی ایران، همچنان باقی است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز روز چهارشنبه از یک دیپلمات غربی نقل کرد که رسیدن به توافق تا روز یکشنبه (۲۹ تیر) بسیار نامحتمل است و مذکرات در ماه‌های آینده ادامه خواهد یافت.

به گفته این خبرگزاری دو نفر از دیپلمات‌های نزدیک به گفتگوهای وین گفتند مذاکرات احتمالا زودتر به پایان خواهد رسید، زیرا اختلافات عمده تا یکشنبه برطرف نخواهد شد.

روز چهارشنبه، خبرگزاری ایرنا گزارش داد عصر چهارشنبه عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امورخارجه ایران، با وندی شرمن و جک سولیوان، دو مذاکره کننده آمریکایی دیدار و گفتگو کردند. متن توافق جامع اتمی و رفع اختلافات باقی مانده، موضوع گفتگوی دو طرف گزارش شده است. به گزارش ایرنا در یک نشست سه جانبه نیز دیپلمات های ایرانی، اروپایی و آمریکایی در مورد تعهدات ایران و گروه پنج به علاه یک گفتگو کردند. همچنین روز چهارشنبه، مجید روانچی و عباس عراقچی با همتایان چینی خود دیدار و گفتگو کردند.

ایالات متحده و کشورهای غربی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران تردیدهای جدی دارند و می‌گویند تهران به بهانه تولید انرژی، در صدد دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است؛ اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، پس از آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی در اواسط سال ۱۳۹۲ آغاز شد و دو طرف در آذر ماه به یک توافق موقت دست یافتند.

بر مبنای آن توافق موقت، دوطرف باید ظرف ۶ ماه به یک توافق جامع و نهایی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران در ازای لغو آن بخش از تحریم‌ها، که بخاطر فعالیت‌های اتمی ایران علیه آن کشور اعمال شده، دست یابند.

این مهلت شش ماهه روز یکشبه ۲۹ تیر ماه به پایان خواهد رسید.

ششمین دور این گفتگوها از ١١ تیر ماه در وین پایتخت اتریش آغاز شد و پس از گذشت دو هفته هنوز به نتیجه نرسیده است.

XS
SM
MD
LG