لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۸

باراک اوباما: برای تمدید مذاکرات هسته‌ای تصمیم می‌گیریم


باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، تصمیم‌گیری درباره تمدید زمان مذاکرات هسته‌ای با ایران را به بعد از مشورت با اعضای کنگره و گفت و گو با کشورهای ۱+۵ و ایران موکول کرد.

باراک اوباما روز چهارشنبه در بیانیه‌ای که، به تحولات جهانی نظیر درگیر‌های اوکراین و غزه می‌پرداخت، به موضوع مذاکرات ایران نیز اشاره کرد.

پرزیدنت اوباما در این بیانیه با اعلام اینکه ایران در ۶ ماه گذشته به تمام تعهدات خود در قبال توافق موقت ژنو پایبند بوده است، گفت که ایالات متحده آمریکا در حال حاضر سرگرم مذاکره و رایزنی با دیگر اعضای گروه ۱+۵ است تا اطمینان حاصل کند که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، طرفین در مذاکرات اخیر به پیشرفت‌های دست یافته‌اند اما هنوز مواردی برای بحث و گفت و گو باقی مانده است.

پرزیدنت اوباما در ادامه این سخنان خود که در جمع خبرنگاران ایراد شد، گفت که چند روز تا ۲۰ ژوئیه(۲۹ تیرماه)، پایان مهلت رسیدن به توافق جامع هسته‌ای با ایران باقی مانده است و ایالات متحده در این مدت، پس از مشورت با اعضای کنگره آمریکا، سایر کشورهای ۱+۵ و گفت و گو با ایران، درباره تمدید مهلت رسیدن به توافق جامع تصمیم‌گیری خواهد کرد.

دور ششم مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ از ۱۱ تیرماه در وین آغاز شده است و طرفین تلاش می‌کنند تا به یک توافق جامع و نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران برسند. ایران خواستار تداوم بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود و برچیده شدن تحریم‌های اقتصادی علیه خود است. قدرت‌های جهانی اما خواستار روندی هستند تا از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل کنند.

XS
SM
MD
LG