لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

دولت آمریکا توافق جامع ایران را تسلیم کنگره کرد


وزارت خارجه آمریکا از ارائه رسمی توافق جامع اتمی ایران به کنگره خبر داد. در بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده آمده که برنامه جامع اقدام مشترک، ضمائم آن و کلیه مدارک مرتبط به آن برای بررسی به کنگره آمریکا فرستاده شده است.

برنامه جامع اقدام مشترک، ظرف مهلتی شصت روزه که از فردا دوشنبه – ۲۰ ژوئیه- آغاز می شود، در کنگره مورد بررسی قرار می گیرد.

بسیاری از نمایندگان جمهوری خواه کنگره به توافق اخیر به دیده تردید می نگرند و آن را توافقی بد توصیف می کنند.

باراک اوباما و تیمی از دیپلمات های او که مامور مذاکره با ایران هستند در مقابل می گویند توافقی که به دنبال مذاکرات فشرده ۱۴ ژوئیه در وین حاصل شد، بهترین گزینه حال حاضر برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران است.

دایان فینستین، سناتور دمکرات و عضو کمیته امنیت سنا، از ایالت کالیفرنیا روز یکشنبه به شبکه خبری سی بی اس گفت توافق اخیر با ایران بهترین فرصت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی از طریق صلح آمیز است.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا ۲۰ ماه در راس هیئتی مسئول مذاکره با دیپلمات های ایرانی بود.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است در صورتی که کنگره توافق جامع را رد کند، طبق قانون از اختیارات ریاست جمهوری استفاده کرده و آن را وتو خواهد کرد.

کنگره آمریکا برای رد توافق ایران، به دو سوم آرای نمایندگان مجلس سنا و نمایندگان نیاز دارد. از همین رو، دولت آمریکا برای جلب موافقت نمایندگان هم حزبی آقای اوباما، سخت در تلاش است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سرسخت ترین رهبر سیاسی است که به نظر نمی رسد قصد کوتاه آمدن از موضع خود در مخالفت با توافق اتمی ایران را داشته باشد. او به شبکه آمریکایی سی بی اس گفت: «کار صحیح مخالفت با این توافق است.»

XS
SM
MD
LG