لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

وزیر اقتصاد آلمان وارد تهران شد


زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد، انرژی و معاون صدراعظم آلمان روز یکشنبه در راس هیئتی از مدیران صنایع و علمی آلمان وارد تهران شد. هدف از این سفر سه روزه که در پی توافق هسته ای اخیر ایران و شش قدرت جهانی انجام می شود، ایجاد روابط تجاری عنوان شده است.

آقای گابریل قرار است در این سفر با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و چند وزیر کابینه او دیدار و گفتگو کند.

به گزارش ایرنا، آقای گابریل به دعوت بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران به تهران رفته است. این خبرگزاری به نقل از حسین اسماعیلی مدیرکل اروپا، آمریکا و همسایگان دریای خزر وزارت نفت گفته است این اولین سفر یک هیئت بلند پایه اروپایی بعد از توافق جامع اتمی به تهران است

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد عادی سازی و تقویت روابط اقتصادی با ایران پس از تصویب و امضای توافق جامع هسته ای حاوی منافع بزرگی بویژه برای صنایع آلمان خواهد بود.

طبق برآورد فدراسیون صنایع آلمان، با تقویت روابط تجاری حجم صادرات این کشور به ایران طی دو تا سه سال آینده می تواند به بیش از ۱۰ میلیارد یورو، (حدود یازده میلیارد دلار) افزایش یابد. در سال ۲۰۱۴ میلادی حجم صادرات آلمان به ایران از ۲ میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار تجاوز نکرد.

تجار آلمانی به تقاضاهای ایران برای به روز رسانی صنایع ایران به ویژه در حوزه نفت اشاره کرده اند.

همچنین بخش های مهندسی، دارو سازی، صنایع شیمیایی، خودرو سازی و راه آهن از دیگر بخش هایی است که تجار آلمانی برای سرمایه گذاری ابراز تمایل کرده اند.

وزارت نفت ایران اعلام کرده است که به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد.

در همین حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، بخش آلمانی گزارشگران بدون مرز، با اشاره به وضعیت حقوق بشر در ایران، به سفر وزیر اقتصاد آلمان به ایران اعتراض کرده است.

XS
SM
MD
LG