لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

پرزیدنت اوباما: انتقاد از توافق اتمی با ایران منصفانه نیست


کاخ سفید: وزیر خارجه عربستان حمایت ریاض از توافق هسته ای را اعلام کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

وزیر امور خارجه عربستان سعودی در دیداری با پرزیدنت اوباما در کاخ سفید در روز جمعه، گفت ریاض از توافق هسته ای با ایران پشتیبانی می کند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت، عادل الجبیر در ملاقات با باراک اوبامااز توافق استقبال کرد.

سفارت عربستان سعودی در آمریکا نیز در بیانیه ای اعلام کرد، آقای جبیر بر پشتیبانی ریاض از توافق که توانایی ایران در تولید سلاح هسته ای را محدود می کند، تاکید گذاشت .

پشتیبانی ریاض برای آقای اوباما که برای تصویب آن در کنگره آمریکا تلاش می کند، اهمیت دارد.

در همین حال، آقای اوباما در پیام رادیوئی هفتگی خود گفت، آمریکا و متحدانش به توافقی دست یافتند که از تولید سلاح هسته ای در ایران جلوگیری خواهد کرد وجهان را امن تر خواهد ساخت، با این حال، انتقادهای غیرمنصفانه ای از آن می شود. او در پاسخ به منتقدان گفت: «برخی از منتقدان استدلال می کننداین توافق به نوعی تولید سلاح هسته ای را برای ایران آسان تر می کند. این استدلال در صورتی درست خواهد بود که فرض شما این باشد آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین و چند تن از بهترین دانشمندان هسته ای خواسته اند تولید سلاح هسته ای در ایران را آسان تر کنند. این توافق، عملاً مسیر تولید سلاح هسته ای در ایران را مسدود می کند.»

آقای اوباما افزود: ایران مواد لازم برای تولید ۱۰ سلاح اتمی در اختیار دارد اما، با این توافق، باید ۹۸ درصد آنرا به خارج بفرستد. توافق، ایران را از تولید سلاح هسته ای دور می کند و به ممنوعیت دائمی تولید سلاح هسته ای در ایران می انجامد.

آقای اوباما در پاسخ به دومین استدلال منتقدان گفت، کسانی که می گویند، ایران به تعهدات خود عمل نخواهد کرد و تقلب از سوی ایران اجتناب ناپذیر است، در اشتباهند: «با این توافق، بازرسی های بی سابقه در تمام ۷روز هفته از تاسیسات اصلی ایران انجام خواهد شد، بازرسان بین المللی، تمامی زنجیره تامین مواد هسته ای را زیر نظر خواهند داشت و دقیقاً برای اطمینان از رعایت تعهدات از سوی ایران، بازرسی های جامع و سرزده صورت خواهد گرفت.»

آقای اوباما سومین استدلال منتقدان را که می گویند، نقض توافق از سوی ایران هیچ عواقبی نخواهد داشت اشتباه دانست و گفت: «اگر ایران توافق را نقض کند، تحریم هایی که اعمال کردیم، اقتصاد ایران را فلج کرد و حصول این توافق را ممکن ساخت، بلافاصله به اجرا گذاشته خواهند شد.»

آقای اوباما، در پیام هفتگی خود گفت از این که در مقام فرمانده کل قوا تصمیم گرفت به جای راه ساده جنگ، راه دشوار دیپلماسی را بپیماید، پشیمان نیست.

XS
SM
MD
LG