لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

کاخ سفید: دیپلماسی، گزینه اول در رویارویی با برنامه هسته‌ای ایران است


کاخ سفید: اولویت دولت آمریکا در برابر ایران، دیپلماسی است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

کاخ سفید اعلام کرد که گزینه نظامی علیه ایران هنوز وجود دارد، اما دولت آمریکا اول راه دیپلماسی را پیش می‌گیرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز شنبه ۲۷ تیر گفت که نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران، آمریکا را عملاً در موقعیتی می‌گذارد که گزینه نظامی بالقوه علیه تهران در دستور کار قرار بگیرد. با این حال، به گفته وی، آقای اوباما راه دیپلماسی را،

که راه موثرتری برای مهار هسته ای ایران است در پیش گرفته است.

سخنگوی کاخ سفید گفت: «رئیس جمهوری همچنین تاکید کرده است که گزینه نظامی از سوی آمریکا هنوز وجود دارد، اما راه موثرتر و بهترین راه برای جلوگیری از تولید سلاح اتمی در ایران ، از طریق دیپلماسی و توافقی مانند آنچه که حاصل شده است، خواهد بود. توافقی که ایران را ملزم می‌کند اقدامات اساسی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای خود انجام دهد و موافقت کند که این اقدامات توسط جامعه بین‌المللی تایید شوند.»

آقای ارنست اضافه کرد که زمان گریز هسته‌ای، با توافق حاضر طولانی شده است و اگر در این مدت ایران توافق را رعایت نکند، جامعه جهانی از تمامی گزینه‌ها از جمله اعمال مجدد تحریم‌ها، استفاده خواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید به منتقدان توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا گفت که واقعیت این است که ۹۹ درصد جامعه بین‌المللی به این نتیجه رسیده است که در صورتی که ایران اقدامات قابل تایید در محدودیت‌های هسته‌ای انجام دهد، روند کاهش و لغو تحریم‌ها آغاز شود.

ایران و کشورهای ۵+۱ پس از نزدیک به دو سال مذاکرات فشرده، هفته گذشته به توافقی جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران رسیدند.

XS
SM
MD
LG