لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

درخواست اوباما از سنا برای تاخیر تحریم های جدید ایران


کاخ سفید می گوید باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه پیشاپیش گفتگوهای بین المللی بر سر برنامه اتمی ایران، با رهبران دو حزب دموکرات و جمهوریخواه سنا دیدار خواهد کرد تا نظرات آنها را درباره وضع تحریم های جدید علیه تهران جویا شود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین آخرین تحولات مربوط به مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی در ژنو را به اطلاع سناتورها می رساند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز دوشنبه گفت بحثی وجود ندارد که تاثیر تحریم های فعلی ایران را به میز مذاکرات کشاند. او خواستار وقت دادن به مذاکرات اتمی شد تا نتایج آن معلوم شود.

ساکی گفت: «ما اکنون از طریق گروه ۱+۵ بیش از هر زمانی به نسبت به سال های قبل برای رسیدن به توافق با ایران نزدیک هستیم، و بنابراین کسی مایل نیست این راه با مسیر دیگری که ممکن است درگیری، تهاجم، و یا حتی جنگ باشد، جایگزین شود. ما می خواهیم به دیپلماسی اجازه تنفس، فرصتی برای موفقیت داده شود.»

قرار است ایران و ۶ قدرت جهانی روز چهارشنبه در ژنو گردهم آیند و بر سر پیشنهاد کاهش تحریم های بین المللی در صورت تعلیق بخش هایی از برنامه اتمی ایران، که ایالات متحده و دیگر کشورها ظن دارند هدف از آن تولید سلاح اتمی است، بحث و گفتگو کنند.

اسرائیل و فرانسه خواهان تشدید تحریم ها برای وادار کردن ایران به برچیدن کامل برنامه هسته ای اش هستند، و با این طرح مخالفت کرده اند. در کنگره آمریکا نیز جمهوریخواهان و تعدادی از دموکرات ها بر این باورند که تحریم های بیشتری علیه برنامه اتمی ایران لازم است.

اوباما هفته گذشته از کنگره خواست تا از اعمال تحریم های بیشتر خودداری کند. وی به قانونگذاران اطمینان داد که لغو تحریم ها «جزئی» خواهد بود، و در صورتی که ایران درباره برچیدن بخش هایی از برنامه اتمی اش جدی نباشد، تحریم های لغو شده مجددا برقرار خواهد شد.

برخی از قانونگذاران آمریکا خواستار افزایش تحریم ها علیه ایران شده اند. آنها می گویند تحریم های جدید تهران را وادار می کند تا برنامه اتمی اش را رها کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در یک پیام که در توئیتر نیز منتشر شد روز دوشنبه گفت در دور پیشین مذاکرات ژنو، هر دو طرف خیلی نزدیک به یک توافق بودند، اما او هشدار دارد «زیاده‌ خواهی‌ها، می‌تواند مسیر توافق برد- برد را با دشواری‌ هایی رو به‌ رو کند.»

آقای روحانی همچنین گفت فعالیت های اتمی ایران صلح آمیز است و تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، قرار دارد.

در دیدار روز سه شنبه اعضای سنا در کاخ سفید، علاوه بر رهبران هر دو حزب، رئیس جمهوریخواه و اعضای ارشد کمیته های امور بانکی، نیروهای مسلح و کمیته اطلاعاتی سنا نیز حضور خواهند داشت.
XS
SM
MD
LG