لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۶

اوباما در تلاش برای تحکیم نقش رهبری دراز مدت آمریکا در نشست آسه آن


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با میزبانی نشست آسه‌آن در کالیفرنیا به دنبال تثبیت نقش راهبردی آمریکا در منطقه آسیا پاسیفیک در سالهای آینده است.

برنامه روزهای دوشنبه و سه شنبه در منطقه زیبای سانی لندز در غرب آمریکا کمتر حالت رسمی دارد اما رهبران شرکت کننده قرار است مسائل محوری و نقش استراتژیک آمریکا در آسیا پاسیفیک را بررسی کنند.

کاخ سفید مشارکت آمریکا در این منطقه را برای چشم انداز اقتصادی و امنیتی ایالات متحده حیاتی توصیف کرده است.

منطقه پرتحریک آسیا-اقیانوسیه صحنه رشد اقتصاد و همزمان افزایش تنش است که قابلیت تاثیرگذاری بر اقتصاد و امنیت جهانی را دارد.

مقامات دولتی آمریکایی می گویند آقای اوباما با میزبانی نشست آسه آن، امیدوار است که طرح کاری را برای سال آخر اقامتش در کاخ سفید بریزد با این هدف که به دولت بعدی واشنگتن پیام دهد مشارکت بیشتر برای حفظ نقش رهبری آمریکا مورد نیاز است.

این برنامه قرار است از جمله دربرگیرنده روابط نزدیکتر تجاری و بازرگانی، افزایش روابط انسانی، همکاری بیشتر در زمینه مبارزه با افراط گرایی و خشونت گرایی و ایجاد رشته قوانین و اصول برای هدایت کشورها است.

دولت آمریکا آسه آن را "قلب" منطقه آسیا-اقیانوسیه و بهترین گردهمایی برای ایجاد زیربنای منطقه ای و تضمین صلح آمیز و قانونی منافع است.

مناقشات سرزمینی در دریای جنوبی چین و افزایش فعالیت های پکن در آنجا، و همچنین پرتاب اخیر موشک توسط کره شمالی و نقش چین در اقدامات تحریک آمیز پیونگ یانگ، از جمله موضوعاتی است که در نشست کالیفرنیا مورد بحث قرار می گیرد.

باراک اوباما قرار است در این نشست درباره حقوق بشر و دموکراسی نیز صحبت کند.

ده کشور عضو آسه آن سومین اقتصاد بزرگ آسیا و هفتمین اقتصاد بزرگ جهان را تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG