لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

کره شمالی یک موشک به فضا پرتاب کرد، آمریکا اقدام پیونگ یانگ را محکوم کرد


سربازان کره جنوبی در حال تماشای تصاویر تلویزیونی پرتاب موشک در کره شمالی
سربازان کره جنوبی در حال تماشای تصاویر تلویزیونی پرتاب موشک در کره شمالی

کره شمالی یک موشک دور برد در روز یکشنبه به فضا پرتاب کرد که به گفته این کشور حامل یک ماهواره بوده است، اقدامی که ناقض تحریم های سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ در استفاده از فناوری موشک بالیستیک است.

پرتاب راکت از تاسیسات فضایی تونگچانگ-ری کره شمالی در نزدیکی مرز این کشور با چین صورت گرفت. بر اساس گزارش ها این راکت پس از پرتاب، از روی جزایر اکیناوای ژاپن در جنوب این کشور عبور کرد.

کره شمالی سپس در بیانیه ای که از خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد، پرتاب راکت را تایید کرد.

پیونگ یانگ گفته است "ماهواره دیدبانی زمین" که با راکت پرتاب کرد، کاملا به طور موفقیت آمیز وارد یک مدار زمین شده است. کره شمالی می گوید این ماهواره "بر اساس طرح پنج ساله توسعه فضایی سال ۲۰۱۶ ساخته شده است."

مرکز فرماندهی استراتژیک آمریکا، آنچه را "ورود یک موشک به فضا" خواند، شناسایی کرد و گفت این پرتاب موفقیت آمیز بوده است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی پیشتر گزارش داده بود که پرتاب روز یکشنبه کره شمالی با شکست مواجه شده است و موشک نتوانست به مدار زمین برسد و در عوض به آبهای نزدیک جزایر کره جوبی سقوط کرد.

ژاپن پیشتر اعلام کرده بود اگر این موشک تهدیدی برای امنیتش باشد، آن را ساقط خواهد کرد، اما توکیو روز یکشنبه اقدامی نکرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا و فیلیپ هاموند، وزیرخارجه بریتانیا اقدام کره شمالی در نقض تحریم های سازمان ملل متحد را محکوم کردند.

وزیر خارجه آمریکا گفت این دومین بار در حدود بیش از یک ماه گذشته میلادی است که کره شمالی انتخاب کرده است که دست به یک اقدام تحریک کننده بزرگ بزند که نه تنها امنیت شبه جزیره کره را به خطر می اندازد، بلکه امنیت منطقه و ایالات متحده آمریکا را نیز به خطر انداخته است.

آقای کری گفت آمریکا به امنیت متحدانش از جمله کره جنوبی و ژاپن متعهد است و با شرکایش و دیگر همکارانش در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اقداماتی که کره شمالی را مسئول خواهد شناخت، کار خواهد کرد.

واکنش کره جنوبی

رئیس جمهوری کره جنوبی اقدام کره شمالی را یک تحریک غیرقابل اغماض خواند. وزیر دفاع کره جنوبی نیز خواستار اقدامی سریع و قاطع شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

او گفت کشورش اقدام کره شمالی را غیرقابل قبول می داند و معتقد است که باید از طریق شورای امنیت و تحریم های بیشتر کره شمالی زیر فشار بیشتری قرار بگیرد.

XS
SM
MD
LG