لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

باراک اوباما به فیلیپین و مالزی می رود


انتظار می رود باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان سفر به فیلیپین و مالزی، بعنوان بخشی از سیاست استراتژیک آمریکا برای توجه بیشتر به منطقه آسیا- اقیانوسیه، بر پیمان مهم تجاری "شراکت ترانس-پاسیفیک" تمرکز کند.

سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت پیمان "شراکت ترانس-پاسیفیک" در کانون نگرش آمریکا نسبت به آینده منطقه قرار دارد.

او گفت "منافع آمریکا به منطقه آسیا – اقیانوسیه پیوسته است. در آنجا منافع امنیتی و اقتصادی ما به شیوه ای غیر قابل انکار، با هم تلاقی می کنند."

باراک اوباما قرار است این هفته در پی اجلاس رهبران کشورهای عضو اتحادیه آسیای جنوب شرقی – آسه آن – در کوالالامپور، در نشست رهبران آپک – سازمان همکاری اقتصادی آسیا – اقیانوسیه – در مانیل شرکت کند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر توافق تجاری میان ۱۱ کشور اقیانوس آرام و ایالات متحده آمریکا را عامل ترویج ارزش‌های آمریکایی و حمایت از کارگران آمریکا خوانده بود.

نتظار می رود او در جریان نشست رهبران، که شامل گفت و گوهای دوجانبه خواهد بود، به مجموعه ای از مسائل از جمله امنیت دریایی، حقوق بشر، مقابله با تروریسم و تغییرات اقلیمی بپردازد.

XS
SM
MD
LG